İslam düşüncesinde 'fısk ' kavramı
The Term of 'fısk' in the islamic thought
- Tez No: 94124
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLÂM DÜŞÜNCESİNDE“FISK”KAVRAMI Sinan ÖGE Danışman: Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER 2000-SAYFA: 133 Jüri : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER insanın, vahiy karşısında, ilk ve en temel sorumluluğu iman, gereğince bilme ve yaşamadır. Kur'ân'da bu kavram, yakm ve zıt düzeyde bulunan kavramlarla birlikte semantik bir alana sahiptir. İmanın zıt cephesinde yeralan kavramlardan biri de çalış mamızın konusunu teşkil eden“Fısk”kavramıdır. Bu çalışmada, fisk kavramının, cahiliye, Kur'ân ve Kur'ân sonrası dönemlerde sahip olduğu manalar tespit edildikten sonra, sözkonusu dönemler karşılaştırılmış ve meydana gelen anlam değişiklikleri ortaya konmuştur. Bütün bunlar yapılırken, kavra mın, ilgili dönemlerdeki anlam içeriğini yansıtan temel kaynaklara başvurulmuş ve ya pılan değerlendirmelerde, kavramın Kur'ânî içeriği esas ölçü kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS THE TERM OF“FISK”IN THE ISLAMIC THOUGHT Sinan ÖGE Danışman: Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER 2000-SAYFA: 133 Jüri : Prof.Dr. Mevlüt ÖZLER The first and basic responsibility of human being to the inspiration is the belieffiman, the knowledge and the action following it. This term, in the Quran, has a semantic area with the other synonymous and antonymous terms. The one of the antonymous terms of iman is the term offish, the major subject of this study. In this study, after realising the meanings of fisk term in the periods of pre- Islamic, Quran and post-Quran, these periods has been compared and the changes of meaning that hapened there has been presented. During this, has been applied for basic sources informing the structure of meanings belongs to these periods and for these criticims, the Quranic meanings of fisk term, has been acepted as the basic criterion.