Hadis ilmi açısından Hz. Peygamber'in (S.A.V) had uygulamalarının tahlili
The Analysis of punishment applications of the prophet in respect to the hadith science
- Tez No: 94125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVHİD BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hadis/Sünnet, Peygamberimiz'in (s.a.v.) anlamlı sözleri ve örnek uygulamaları olmaları sebebiyle, her zaman müslümanların alakalarına mazhar olmuştur. İslam'ın Kur'an'dan sonra ikinci kaynağı olan Hadis/Sünnet'in sübut ve sıhhat problemi İslam alimlerini başlangıçtan günümüze değin meşgul etmiştir. Günümüzde de, bazı tenkidler art niyetli olmakla beraber, bu problem geçerliliğini aynı tazelikte korumaktadır. Günümüzde Peygamber'in (s.a.v.) had uygulamaları ile ilgili hadisler, bu tartışmalardan en çok nasiplenen hadislerin başında gelmektedirler. Bu çalışmamızda, Peygamber (s.a.v.) döneminde uygulanan had cezaları ile ilgili hadisleri tesbit edip, hadis ilmi açısından sened ve metin tahlillerini yapmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Hadith/Sunnah, as being the meaningful words and example applications of the prophet Mohammed (Peace be upon him) has always got the interest of the muslims. The certainity and accuracy problem of hadith and sunnah which have been the second source for muslims after the Qor'an has always been dealt by the islamic scholars up to now. Today, altough some critics are lack of good intention the same problem is still at the agenda. The punishment hadiths are mainly discussed nowadays. In this study, we have tried to determine the prophet's punisment hadiths and to study the reporters and textual analysis of them. TEC YÜKSEKÖ?RETİM KÜRUU TOKÜMAKTA5Y0N MERfcTr'