Türkmen masalları üzerine motif incelemesi: Hayvan masalları
Motif analiysis , Turkoman tales: Animal tales
  1. Tez No: 94123
  2. Yazar: AHMET GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın konusu N. Atdayev, G. Nazarov, Ş. Halmuhammedov, M. Çarıyev ve Y.Nuriyev tarafından hazırlanan“Türkmen Halk Ertekileri”adlı üç ciltlik masal külliyatının I. cildindeki hayvan masallarının S. Thompson'un“Motif Index of Folk Literature' da kullandığı metot esas alınarak motiflerinin çıkarılması ve tip tasnifinin yapılmasıdır. Çahşma,giriş ve üç bölümdenoluşmaktadır. Giriş bölümünde Türkmen Halk Masalları hakkında bilgi verildi. I.Bölümde üzerinde çalışma yapılan masallar, Eberhard-Boratav ile Aarne- Thompson'un tip kataloglarına göre numaralandırılarak, epizotlarına göre özetlendi. II.Bölümde masalların Motif Index of Folk Literatüre 'daki motif numaraları tespit edilerek katalogdaki karşılıkları bulundu. Motif Index of Folk Literatüre'da tespit edilemeyen masal motifleri önüne (T) işareti konularak bunların Türk masallarına ait motifler olduğu gösterildi. IH.Bölüme üzerine çalışma yapılan Türkmen Halk Masalları' nın, Türkiye Türkçesi'ne çevrilmiş metinleri yerleştirildi. Sonuç kısmında üzerine çalışılan masalların kısa bir değerlendirilmesi yapıldı. Ayrıca bazı tercümelerin Türkmence'leri ile metinlerde geçen bilinmeyen kelimeler için ”Açıklamalar" bölümü eklenerek çalışmamızda müracaat ettiğimiz kaynaklardan oluşan bir bibliyografyaya da yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study is a kind of analysis of motifs and types in animal tales taken from the thirt volumen of“Turkmen Halk Ertekileri”consisting three volumes compiled by N. Atdayev, G. Nararov, Ş. Halmuhammedov, M. Çarıyev, Y. Nuriyev making use of the method which was used in Motif Index of Folk Literature by Stith Thompson. The study consists of introduction and three chapters. The introduction gives a brief information about“ Turkoman Folk Tales”. In the first chapter, the animal tales studied on were numbered according to the type catalogue of Eberhard-Boratav and Aarne-Thompson, and summed up according to their episodes. In the seconk chapter, the motif numbers of the tales in“Motif Index of Folk Literature”were determined. Furthermore, those motifs of tales which had not any equayalents in“Motif Index of Folk Literature”were characterized as the motifs belonging to Turkish tales by putting (T) in front of them. The third chapter covers the Turkish versions of those Turkoman Folk Tales which were translated into modern Turkish. In conlusion, a brief evaluation of the tales was made, and a glossary for unknown wordss encountered in texts of these tales translated into modern Turkish and a selected bibliography were enclosed. tc