Gelir eşitsizliği ve iklim değişikliği: BRICS+ ülkeleri üzerine bir analiz
Income inequality and climate change: An analysis on BRICS+ countries
  1. Tez No: 941242
  2. Yazar: RABİA HANOĞLU ALATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMETULLAH YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel iklim değişikliği ve gelir dağılımı adaletsizliği 21. yüzyılın başında insanoğlunun karşı karşıya kaldığı iki büyük küresel tehdittir. Her iki sorun için gözlemlenen benzer ve eş zamanlı kötü eğilim, bu iki krizin bağlantılı olup olmadığı sorusunun çevre politikası perspektifinden değerlendirilmesini önemli hale getirmektedir. Bu tez çalışması iklim değişikliği ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bu ilişkinin farklı ekonomik yapı ve eşitsizlik düzeylerine sahip ülke gruplarında nasıl farklılaştığını ortaya koymak amacıyla, OECD ve BRICS+ ülkeleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Analiz kapsamında, kişi başına düşen CO₂ emisyonları ile gelir eşitsizliği göstergeleri (Gini katsayısı, en zengin %10'un ve en yoksul %50'nin gelir payları) arasındaki ilişki, Excel tabanlı dağılım analizleri ve grafiksel karşılaştırmalar yoluyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, gelir dağılımının karbon emisyonlarıyla anlamlı bir ilişki içinde olduğunu ve bu ilişkinin ülkelerin ekonomik yapısına göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle BRICS+ ülkelerinde eşitsizlik düzeyinin daha yüksek olduğu ve bu durumun daha yüksek karbon emisyonlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, gelir dağılımında sağlanacak iyileşmelerin emisyonları azaltıcı yönde etkiler yaratabileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışma, gelir dağılımı ve çevresel sürdürülebilirlik arasındaki çok boyutlu ilişkiye dair yeni bir bakış açısı sunmakta ve bu yönüyle literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change and income inequality are two of the most important structural problems facing humanity at the beginning of the 21st century. The simultaneous deterioration trends observed in both areas have made investigating whether these two problems are interrelated an important agenda from an environmental policy perspective. The main objective of this thesis is to empirically analyze the relationship between income inequality and carbon dioxide (CO₂) emissions. To reveal how this relationship differs in country groups with different economic structures and inequality levels, OECD and BRICS+ countries are analyzed comparatively. Within the scope of the analysis, the relationship between per capita CO₂ emissions and income inequality indicators (Gini coefficient, income shares of the richest 10% and the poorest 50%) is evaluated through Excel-based distributional analysis and graphical comparisons. The findings reveal that income distribution is significantly related to carbon emissions and that this relationship varies according to the economic structure of countries. Especially in BRICS+ countries, the level of inequality is higher and this is associated with higher carbon emissions. In this context, it is evaluated that improvements in income distribution may have a mitigating effect on emissions. This study offers a new perspective on the multidimensional relationship between income distribution and environmental sustainability and aims to contribute to the literature in this respect.