Beliren yetişkinlerde amaçlar ile çeyrek yaşam krizi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between goals and quarter-life crisis in emerging adults
  1. Tez No: 941241
  2. Yazar: SEHER AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAD BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı beliren yetişkinlerin yaşam amaçları ve günlük amaç düzeylerinin çeyrek yaşam krizini anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 18-30 yaş aralığında yer alan araştırmaya katılmaya gönüllü toplamda 368 beliren yetişkin oluşturmuştur. Araştırma verileri Yaşam Amaçları Ölçeği Kısa Formu, Günlük Amaçlar Ölçeği, Kriz Tarama Anketi-9 ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde çeyrek yaşam krizinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri (yaşam amaçları, günlük amaçlar, çeyrek yaşam krizi) arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Beliren yetişkinlerin yaşam amaçları ve günlük amaç düzeylerinin çeyrek yaşam krizi düzeylerini yordamasına ilişkin bulgular çoklu regresyon analizi ile sınanmıştır. Verilerin analizleri için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgulara göre beliren yetişkinlerin çeyrek yaşam krizi düzeyleri cinsiyete göre farklılaşmazken, lisans düzeyinde olanların lisansüstü düzeyindekilerden, gelir düzeyi orta ve düşük olanların yüksek olanlarınkinden, hiç ilişkisi olmayan ve ayrılık yaşayanların ilişkisi olanlarınkinden, aktif olarak çalışmayanların çalışanlarınkinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre beliren yetişkinlerin çeyrek yaşam krizi ile yaşam amaçları ve günlük amaçları arasında negatif yönde düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yaşam amaçları ile günlük amaçlar arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucuna göre beliren yetişkinlerin yaşam amaçları ve günlük amaç düzeyleri çeyrek yaşam krizi düzeyini anlamlı biçimde yordamaktadır. Beliren yetişkinlerin yaşam amaçları ve günlük amaç düzeyleri çeyrek yaşam krizinin yaklaşık %12'sini açıklamaktadır. Günlük amaçların modelin açıkladığı varyansa katkısının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether emerging adults' life goals and daily goal levels significantly predict quarter-life crisis. The research was designed in the relational scanning model. A total of 368 emerging adults aged 18-30 who volunteered to participate in the study participated in the study. Research data were collected by the Life Goals Scale Short Form, Daily Goals Scale, Crisis Screening Questionnaire-9 and Personal Information Form by the researchers. To analyze the data, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used independently to determine whether the quarter-life crisis differed according to demographic variables. Developments between the variables of the research (life goals, daily goals, quarter-life crisis) are available through Pearson distribution analysis. It was tested with different multiple regression analysis to determine whether the life dimensions and daily goal level of the identified adults predicted quarter-life crisis levels. SPSS 25.0 package program was used to analyze the data. According to the findings, while the quarter-life crisis levels of emerging adults did not differ according to gender, they were found to be significantly higher in those with undergraduate degrees than in those with postgraduate degrees, in those with medium and low income levels than in those with high income levels, in those who were not in a relationship and had a separation than in those in a relationship, and in those who were not actively working than in those who were working. According to the results of the research, low and medium level negative significant relationships were found between the quarter life crisis of emerging adults and their life goals and daily goals. A positive, moderately significant relationship was found between life goals and daily goals. According to the results of the multiple regression analysis, the life goals and daily goal levels of emerging adults significantly predict the level of quarter-life crisis. Emerging adults' life goals and daily purpose levels explain approximately 12% of the quarter-life crisis. It was observed that daily goals contributed more to the variance explained by the model. Then, the findings were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented.