Unveiling asymmetry in the Contiguity Effect: The role of performance, study list reduction, and event segmentation in the probed recall task
Yakınlık etkı̇sı̇nde ası̇metrı̇: Performans, lı̇ste azaltımı ve olay segmentasyonunun yoklamalı hatırlama paradı̇gmasındakı̇ rolü
- Tez No: 941243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Olaysal bellekte bireyler, birlikte çalıştıkları öğeleri ardışık olarak hatırlama eğilimindedir. Bu olgu, yakınlık etkisi olarak adlandırılır. Yakınlık etkisi genellikle ileri yönlü bir asimetri gösterir; yani ileriye doğru geçişler daha olasıdır. Ayrıca, zaman açısından değişmez bir özellik sergileyerek uzun zaman ölçeklerinde de gözlemlenir. Bu etkiyi açıklayan modeller iki ana kategoriye ayrılabilir: nedensel ve nedensel olmayan modeller. Nedensel modeller, her hatırlanan öğenin bir sonraki hatırlamayı tetiklediğini öne sürerken, nedensel olmayan modeller bu etkinin çalışma ve test aşamalarındaki bağlam benzerliğinden kaynaklandığını savunur. Bu bağlam benzerliğini sorgulamak amacıyla Yoklamalı Hatırlama geliştirilmiştir. Bu görevi kullanan önceki çalışmalar, simetrik kısa süreli ve uzun süreli yakınlık etkisi rapor ederek nedensel açıklamaları desteklemiştir. Bu tez, dört deney kapsamında çalışma listelerinin sayısını ve olay segmentasyonunu manipüle ederek Yoklamalı Hatırlama Görevini optimize etmeyi amaçlamıştır. Tüm çalışmalarda hem kısa süreli hem de süreli yakınlık etkisi gözlemlenmiş ve nedensel açıklamalar desteklenmiştir. Ayrıca, doğru listeden hatırlama oranı arttığında beklenen ileri yönlü asimetri etkisinin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu da, önceki çalışmalarda rapor edilen simetrik etkilerin, bu görevde asimetri eksikliğinden ziyade düşük genel performanstan kaynaklanmış olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In episodic memory, individuals tend to recall items studied in close temporal proximity consecutively, a phenomenon known as the contiguity effect. This effect typically exhibits a forward asymmetry, indicating that forward transitions are more probable, and it remains time-invariant, suggesting it is also seen in long time scales. Models explaining this effect can be classified into two categories: causal and non- causal. Causal models propose that each recalled item serves as a cue for subsequent recall, whereas non-causal models attribute the effect to the similarity between study and test contexts. To challenge this assumed similarity, the probed recall task was developed. Previous findings using this task reported a symmetrical short-term contiguity effect and a long-term contiguity effect, supporting causal accounts. This thesis aimed to optimize the probed recall task by manipulating the number of study lists and event segmentation across four experiments. In all studies, both short-term and long-term contiguity effects were observed, supporting causal explanations. Additionally, results indicated that when correct list recall rates increased, the expected forward asymmetry became evident. This suggests that prior findings of symmetrical effects may have been due to low overall performance rather than an inherent absence of asymmetry in this task.