Ladik dayk kümesinin petrolojisi, jeokimyası ve yapısal özellikleri Ladik-Sarayönü, Konya
Petrology, geochemistry and structural properties of the Ladik dike swarm, Ladik-Sarayönü, Konya
  1. Tez No: 941267
  2. Yazar: ABDÜSSAMED GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR USTAÖMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anatolid-Torid Platformu'nun Paleosen döneminde yüksek basınç metamorfizmasına maruz kalmış bir bölümünü oluşturan Afyon Zonu'nun Konya KB'sındaki yüzlekleri Paleozoyik yaşlı kaya birimlerini kesen dayklar (Ladik dayk kümesi) veya onlarla dokanak yapan meta-volkanik ve volkaniklastik sedimentleri (Kadınhanı volkanikleri) kapsar. Önceki çalışmalarda çoğunlukla Devoniyen-Alt Karbonifer-Permiyen yaşlı olarak düşünülmüştür. Bu çalışmada Ladik dayk kümesine ait bir dayk (meta-tonalit) ve Kadınhanı volkaniklerine ait bir lav (meta- trakit) üzerinde gerçekleştirdiğimiz LA-ICP-MS U-Pb zirkon yaş tayininin tektonik anlamı tartışılmaktadır. Ladik batısında, Karbonifer yaşlı melanj üzerinde tektonik olarak yer alan Silüryen- Devoniyen yaşlı Bozdağ meta-karbonat platformu dilimi, mavişist fasiyesinde metamorfizmaya uğramış diyabaz, mikrogabro ve tonalit bileşimli dayklar ile kesilir. Dayklar çoğunlukla birbirine paralel, 1 ila 5 metre genişlikli ve kilometrelerce uzunluklu olup KB-GD doğrultulu bir küme oluşturur. Yaklaşık 4 km genişlikli bu küme içinde > 60 adet dayk yer alır. Jeokimyasal özellikleri, farklı bileşimdeki daykların aynı mağmadan fraksiyonel kristalizasyon ile türediğini ortaya koymaktadır. N-MORB'a normalize örümcek diyagramlarda bazik dayklar MORB'a benzer yatay desen sergiler ve Nb-fakirleşmesi gösterirler. xviii Kadınhanı ilçesinin GD kesiminde ise meta-trakiandezitik lavlar ve ilişkili volkaniklastik sedimentler yer alır. Lavların jeokimyası yitim bileşeni içeren bir kaynak alandan gerilme ortamında oluşumu yansıtır. Kadınhanı meta-trakiandezitlerinden ayrılan zirkonların U-Pb izotop analizinden 229±1.3 My konkordiya yaşı (MSWD 1.19) elde edilmiştir. Ladik dayk kümesine ait meta-tonalitten ayıklanan zirkonlarda önemli Pb kaybı bulunmaktadır. Bu veri seti içinde en konkordan analizleri kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular gerek Ladik dayk kümesinin gerekse Kadınhanı meta- traki andezitlerinin Üst Triyas sırasında, Gondwana kuzey kenarının riftleşmesi sırasında yerleştiğini ortaya koymaktadır. Temmuz 2024 , 129. sayfa.
Özet (Çeviri)
Afyon Zone forms a part of the Anatolid-Tauride platform which underwent to high pressure metamorphism during Palaeocene. The exposures of Afyon Zone to the NW of Konya comprise dykes (Ladik dyke swarm) cutting the Palaeozoic rock units or making contact with meta- volcanic and volcaniclastic sediments (Kadınhanı volcanics). The age of this unit is mostly thought to be Devonian-Lower Carbonifferous-Permien in previous studies. In this study, the tectonic meaning of the U-Pb LA-ICP-MS zircon dating is discussed. One sample (meta-tonalite) from Ladik dyke mass and one sample (meta-trachyte) from Kadınhanı volcanics were dated by LA-ICP-MS analyses. The Carboniferous melange is tectonically overlaid by the Silurian-Devonian Bozdağ meta-carbonate platform slice cut by dykes in diabase, microgabro and tonalite composition which affected by blueschists facies metamorphism. Dykes are mostly parallel to each other, from 1 to 5 m in width and a few km in length creating a set of NW-SE trending. > 60 individuals dykes exist in this cluster (4 km in width). The chemical composition of these dyke indicate that the dykes were formed from same magma by fractional crystalization. The basic dykes present similar horizontal pattern to MORB on N-MORB normalised spidergram and show Nb depletion. xx The meta-trachyandesitic lavas and associated volcaniclastic sediments take place to the SE of Kadınhanı. Geochemistry of the lava reflects a rift environment containing subduction component. U-Pb dating of zircons separated from the sample of Kadınhanı meta- trachyandesites yielded a concordia age of 229±1.3 Ma (MSWD 1.19). Zircons from the sample of Ladik dyke mass have a considerable Pb loss. So that, a Concordia age of 221±4.1 Ma (MSWD 0.9) was obtained by using the most concordia ages from the data set. The data obtained by this study indicate that both of the Ladik dyke mass and Kadınhanı meta- trachyandesites were formed by the rifting of the northern margin of Gondwana during Upper Triassic. July 2024, 129. pages.