In vitro koşullarda çoğaltılan Bacopa monnieri (L.) Wettst. ve Ceratophyllum demersum L.'un normal ve kanserli insan karaciğer hücreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Bacopa monnieri (L.) Wettst. and Ceratophyllum demersum L. propagated in vitro on normal and cancerous human liver cells
  1. Tez No: 941266
  2. Yazar: MUSTAFA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRAHAN EMSEN, DOÇ. DR. MUHAMMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mevcut tez çalışmasında, doku kültürü teknikleri ile elde edilen Bacopa monnieri (L.) Wettst.'nin ve Ceratophyllum demersum L.'un metanol ve su ekstraktlarının kanserli karaciğer (HepG2) ve normal karaciğer (THLE2) hücreleri üzerindeki sitotoksik ve oksidatif etkileri değerlendirilmiştir. 2,3-bis-(2-metoksi-4-nitro-5-sülfofenil)-2H-tetrazolyum-5-karboksanilid (XTT) analizi sonuçlarına göre, B. monnieri metanol ekstraktı, HepG2 hücrelerinde düşük konsantrasyonlarda yüksek canlılık oranları gösterirken, yüksek konsantrasyonlarda belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Medyan inhibitör konsantrasyon (IC50) değeri B. monnieri metanol ekstraktı için 105,81 µg/mL olarak belirlenmiştir. C. demersum metanol ekstraktı ise benzer koşullarda daha stabil bir hücre canlılık oranı sunmuştur ve IC50 değeri 173,35 µg/mL olarak bulunmuştur. B. monnieri su ekstraktı, HepG2 hücrelerinde daha düşük IC50 değerleri ile (68,45 µg/mL) daha etkili bulunmuş, ancak THLE2 hücrelerinde etkisi daha az olmuştur. Laktat dehidrogenaz (LDH) aktiviteleri değerlendirildiğinde, her iki bitkinin ekstraktları hücre hasarını arttırarak LDH salınımını tetiklemiş, özellikle B. monnieri su ekstraktı daha güçlü etkiler göstermiştir. Toplam antioksidan durum (TAD) değişimleri, B. monnieri ve C. demersum ekstraktlarının düşük konsantrasyonlarda yüksek biyolojik aktivite gösterdiğini, ancak yüksek konsantrasyonlarda etkinliklerin azaldığını ortaya koymuştur. Özel olarak, C. demersum su ekstraktı, düşük konsantrasyonlarda daha etkili bulunmuş, ancak yüksek konsantrasyonlarda etkinlik azalmıştır. Bu bulgular, her iki bitkinin kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkilerini, özellikle B. monnieri su ekstraktının seçici toksisiteye sahip olduğunu göstererek, farmakolojik açıdan değerlendirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the cytotoxic and oxidative effects of Bacopa monnieri (L.) Wettst. and Ceratophyllum demersum L. methanol and water extracts on cancerous liver (HepG2) and normal liver (THLE2) cells, obtained through tissue culture techniques, were evaluated. According to the results of the 2,3-bis-(2-methoxy-4-nitro-5-sulfo-phenyl)-2H-tetrazolium-5-carboxanilide (XTT) assay, the methanol extract of B. monnieri showed high cell viability at low concentrations in HepG2 cells, while a significant decrease was observed at higher concentrations. The median inhibitory concentration (IC50) value for the methanol extract of B. monnieri was determined to be 105.81 µg/mL. The methanol extract of C. demersum, under similar conditions, exhibited a more stable cell viability rate, with an IC50 value of 173.35 µg/mL. The water extract of B. monnieri was found to be more effective in HepG2 cells with lower IC50 values (68.45 µg/mL), although its effect was less in THLE2 cells. When lactate dehydrogenase (LDH) activity was evaluated, the extracts of both plants increased cell damage and triggered LDH release, with the water extract of B. monnieri showing stronger effects. Total antioxidant status (TAS) changes revealed that the extracts of B. monnieri and C. demersum exhibited high biological activity at low concentrations, but their effectiveness decreased at higher concentrations. Specifically, the water extract of C. demersum was more effective at lower concentrations, but its activity decreased at higher concentrations. These findings suggest the potential effects of both plants on cancer cells, particularly the selective toxicity of the water extract of B. monnieri, allowing for pharmacological evaluation.