Sosyal medya çağında değişen annelik pratikleri
Changing motherhood practices in the age of social media
- Tez No: 941269
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜKSEL KURUPPATH MANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geleneksel medya organlarının dijitalleşme sonrasında yerini sosyal medyaya bırakması, günlük yaşam pratiklerinden yüksek teknoloji gerektiren faaliyetlere kadar her türden işin sanal ortamlardan yürütülmesine neden olmuştur. Sosyal medya platformlarından biri olan ve dünyada yaklaşık iki milyar aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, annelerin toplumsal rolleri ve kimlikleri üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Instagram, annelerin yaşadıkları deneyimleri, başarılarını ve zorluklarını başkalarıyla paylaşmalarına olanak tanırken, aynı zamanda sosyal onay ve etkileşim arayışını da beraberinde getirmiştir. Bu durum, annelik pratiklerinin sosyal medyada giderek daha görünür ve ticari hale gelmesine neden olmuştur. Ayrıca, Instagramın sunduğu bilgi paylaşımı, anneler arasında dayanışmayı arttırırken, toplumsal normlar karşısında kadınların duygusal bir yük hissetmesine ve idealize edilmiş annelik figürleri annelerin baskı hissetmesine neden olmuştur. Instagram, anneler arasında bilgi paylaşımını hızlandırarak, annelikle ilgili yeni normların ve ideallerin oluşmasına katkıda bulunmuştur. Ancak, Instagramın sunduğu bu imkanlar, anneler üzerinde toplumsal baskı oluşturabilir. Bu durum, anneler için psikolojik zorluklara yol açabilir. Bu bağlamda, annelik deneyimlerinin Instagram üzerinden paylaşılmasının avantajları ve dezavantajları, sosyal medya kullanımının annelik pratiklerine etkisi ve toplumsal baskıların anneler üzerindeki yansımaları tezde tartışılmıştır. Çalışma, sosyal medya platformlarından biri olan Instagramın sunduğu fırsatlar ile beraber ortaya çıkan zorlukları ele alarak, annelik kavramına yeni bir bakış açısı sunmayı iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The shift of traditional media outlets to digital platforms has led to the conduct of various tasks, ranging from daily life practices to high-tech activities, in virtual environments. Instagram, one of the social media platforms with approximately 2 billion active users worldwide, has had a significant impact on mothers' societal roles and identities. Instagram allows mothers to share their experiences, successes, and challenges with others, while also bringing about a search for social approval and interaction. This has made maternal practices increasingly visible and commercialized on social media. Additionally, while Instagram's information-sharing feature has enhanced solidarity among mothers, it has also led to emotional burdens and the creation of idealized motherhood figures that impose pressure on mothers in the face of societal norms. Instagram has contributed to the formation of new norms and ideals related to motherhood by accelerating information exchange among mothers. However, the opportunities provided by Instagram can also create societal pressure on mothers. This situation may lead to psychological challenges for mothers. In this context, the advantages and disadvantages of sharing maternal experiences on Instagram, the effects of social media use on maternal practices, and the reflections of societal pressures on mothers are discussed. The study aims to present a new perspective on the concept of motherhood by examining both the opportunities and challenges presented by Instagram, one of the social media platforms.