Niğde Müzesinde bulunan Tyana kökenli eserler
Tyana-origin artifacts in the Niğde Museum
- Tez No: 941270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KÖKER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Tyana Antik Kenti tarih boyunca Kapadokya Bölgesi'nin önemli kentlerinden birisi olmuştur. Kilikya Kapıları'ndan İç Anadolu'ya açılan Tyana, Geç Hitit ve Roma Dönemlerinde bölgenin başkentliğini yapmıştır. Yazılı kaynaklardan Hitit Krallığı öncesinde varlığını bildiğimiz Tyana Antik Kenti'nin, yürütülen kazı çalışmaları neticesinde Erken Tunç Çağı'nda yerleşim gördüğü ispatlanmıştır. Kazı çalışmalarında elde edilen en yoğun buluntu grubu ise Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Gerçekleştirilen kazı çalışmaları ile elde edilen buluntulardan birçoğu müzelere kazandırılmıştır. Müzelerde toplanan buluntular incelenerek Tyana Antik Kenti'nin buluntu çeşitliliği ve bunların dönemsel dağılımlarının yorumlanması üzerine bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmada ilk olarak kentin tarihi ve kentte yürütülen kazı ve araştırmalara değinilmiş, kentin tarihi süreç içerisindeki konumu anlatılmıştır. İkinci bölümde müzelerde yer alan buluntuların tanımlamaları yapılarak benzer örnekleri araştırılmış ve tarih önerilerinde bulunulmuştur. Tanımlamalar yapılırken buluntular gruplandırılmıştır. Öncelikle hammaddelerine göre gruplandırılan buluntular daha sonra türlerine ve kullanım alanlarına göre alt gruplara ayrılmıştır. Müzelerde yer alan buluntuları içeren genel bir katalog çalışması yapılmıştır. Son olarak genel bir değerlendirme yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Buluntular genel olarak ele alındığında Tyana Antik Kenti'nin dini açıdan önemli bir merkez olduğu buluntularla kesinleştirilmiştir. Ayrıca kentin konumundan dolayı yoğun bir ticaret ağı üzerinde bulunduğu ve jeopolitik açıdan Kapadokya Bölgesi'nin önemli kentlerinden olduğunu gösteren birçok kanıt bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Tyana has been one of the important cities of the Cappadocia region throughout history. Opening to Central Anatolia from the Cilician Gates, Tyana served as the capital of the region during the Late Hittite and Roman periods. According to written sources, the existence of the ancient city of Tyana, known before the Hittite Kingdom, has been proven through excavation studies that it was inhabited during the Early Bronze Age. The most significant group of findings obtained from the excavations belongs to the Roman and Byzantine periods. Many of the artifacts obtained from the conducted excavations have been transferred to museums. A study has been conducted to analyze the diversity of artifacts from the ancient city of Tyana and their periodic distributions by examining the findings collected in museums. The study first addresses the history of the city and the excavations and research conducted there, explaining the city's position throughout historical processes. In the second section, the artifacts in the museums are described, similar examples are researched, and historical suggestions are made. While making the descriptions, the artifacts have been grouped. Initially, the findings were grouped according to their raw materials, and then they were subdivided based on their types and areas of use. A general catalog study containing the artifacts in the museums has been conducted. Finally, a general evaluation was made to complete the study. When considering the findings as a whole, it has been definitively established that the ancient city of Tyana was a significant center in terms of religion. Additionally, there is ample evidence showing that due to its location, the city was situated on a dense trade network and was one of the important cities of the Cappadocia region from a geopolitical perspective.