Comparative study of step-to-step variability in adults with flatfoot and normal arches during treadmill gait
Düz tabanlı ve normal ark yapısına sahip yetişkinlerde koşu bandında yürüyüş sırasındaki adımdan adıma değişkenliğin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 941280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, düz tabanlı ve normal arklı bireyler arasında yürüyüş ve koşu sırasındaki biyomekanik farkı, özellikle plantar basınç dağılımı ve yürüyüş değişkenliğine odaklanarak incelemektedir. Yirmi bir denek (9 düz tabanlı, 12 normal arkli), ayakkabı içi basınç ölçüm sistemi (Pedar-X) giyerek standartlaştırılmış yürüme ve koşma denemeleri gerçekleştirmiştir. Plantar basınç ölçümleri 100 Hz'te alınmış ve ayağın altı anatomik bölgesi (topuk, medial orta ayak, lateral orta ayak, ön ayak, parmaklar ve halluks) boyunca analiz edilmiştir. Uzamsal-zamansal yürüyüş parametreleri ve değişkenliği de değerlendirilmiştir. Hem tepe hem de ortalama plantar basınç üzerinde Grup (Düz Taban vs. Normal), Hız (Yürüme vs. Koşu) ve Bölge (6 ayak bölgesi) faktörleri ile 2 × 2 × 6 karma model tekrarlı ölçümler ANOVA (RM-ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the biomechanical difference between flatfeet and normal arched subjects during walking and jogging, with specific reference to plantar pressure distribution and gait variation. 21 subjects (9 flatfeet, 12 normal arches) performed standardized walking and jogging trials wearing in-shoe pressure measurement system (Pedar-X). Plantar pressure measurements were taken at 100 Hz and analysed across six anatomical regions of the foot: hindfoot, medial midfoot, lateral midfoot, forefoot, toes, and hallux. Spatiotemporal gait parameters and variability were also assessed. A 2×2×6 mixed-model RM-ANOVA with group (Flatfoot vs. Normal), speed (Walk vs. Jog), and region (6- foot regions) as factors was conducted on both peak and mean plantar pressure.