Küresel perspektif ile yapı denetim sistemlerinin bibliyometrik analizi ve Türkiye ile Almanya'daki yapı denetçilerinin karşılaştırılması
Bibliometric analysis of building inspection systems with a global perspective and comparison of building inspectors in Türkiye and Germany
  1. Tez No: 941279
  2. Yazar: İBRAHİM ELVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle beraber basılı ve görsel yayın organlarının artmasıyla birlikte araştırma alanlarındaki çalışma, araştırma ve analiz sayıları da yüksek bir hızla artmıştır. Herhangi bir alan üzerine birçok çalışma yapılmasına rağmen bu çalışmaların derlenmesi ve kategorize edilmemesi durumunda o alanda ortaya çıkarılan bilgi birikimi bir bilgi yığını haline gelmektedir. İşte bu noktada; belirli bir disiplinin gelişimini, eğilimlerini ve etkileşimlerini anlamak için önemli bir araç olan bibliyometrik analiz yöntemi ön plana çıkmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; bibliyometrik analiz yöntemlerinden faydalanılarak, yapı denetimi ile ilgili yayımlanan makalelerin sayısı, yazarlar, çalışma yapılan ülkeler ve atıf ilişkileri gibi temel metrikler ele alınmak suretiyle, bu alandaki araştırma faaliyetlerinin zaman içindeki değişimi ve büyüme dinamikleri ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular hem akademik camiaya hem de uygulayıcı profesyonellere yapı denetimi alanındaki bilgi birikimini artırma ve stratejik karar alma süreçlerine katkıda bulunma potansiyeli taşımaktadır. Yapı denetimi, inşaat süreçlerinin güvenli ve standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Çalışmanın sonraki bölümünde ise, Türkiye ve Almanya'nın yapı denetim sistemlerindeki“denetçi”rolü karşılaştırılarak, her iki ülkedeki uygulamaların etkinliği ve etkisi incelenmiştir. Almanya'da yapı denetimi, köklü bir geçmişe sahip olup, denetçilerin bağımsızlıkları ve mesleki yeterlilikleri üzerine sıkı düzenlemelere dayanmaktadır. Türkiye'de ise, 1999 depremlerinin ardından yapılan yasal düzenlemelerle yapı denetim sistemi yeniden yapılandırılmıştır; ancak uygulamada karşılaşılan zorluklar ve denetçilerin rolü üzerine tartışmalar devam etmektedir. Bu noktada, her iki ülkenin yapı denetim sistemleri içerisinde denetçilerin sorumlulukları, yetkinlikleri ve sistem içindeki yerleri açısından benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'deki yapı denetim süreçlerinin iyileştirilmesi ve gelecekteki politikaların şekillendirilmesi açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of technology and the increase in printed and visual media outlets, the number of studies, research and analysis in research areas have also increased rapidly. Although many studies are conducted on any field, if these studies are not compiled and categorized, the knowledge accumulated in that field becomes a pile of information. At this point; bibliometric analysis method, which is an important tool for understanding the development, trends and interactions of a certain discipline, comes to the fore. In the first part of the study; by using bibliometric analysis methods, basic metrics such as the number of published articles on building inspection, authors, countries where the study was conducted and citation relations were addressed, and the change and growth dynamics of research activities in this field over time were revealed. The findings obtained have the potential to increase the knowledge in the field of building inspection and contribute to strategic decision-making processes for both the academic community and practicing professionals. Building inspection is of critical importance for the safe and standardized implementation of construction processes. In the next part of the study, the“inspector”role in the building inspection systems of Türkiye and Germany was compared, and the effectiveness and impact of the applications in both countries were examined. Building inspection in Germany has a long history and is based on strict regulations regarding the independence and professional competence of inspectors. In Türkiye, the building inspection system was restructured with the legal regulations made after the 1999 earthquakes; however, the difficulties encountered in practice and the discussions on the role of inspectors continue. This part aims to reveal the similarities and differences in the building inspection systems of both countries in terms of the responsibilities, competencies and places of inspectors within the system. The findings provide important information for the improvement of building inspection processes in Türkiye and the shaping of future policies.