Lise öğrencilerinde kısa video bağımlılığının akran ilişkileri, yalnızlık ve mutluluk düzeyine etkisi
The effect of short video addiction on peer relations, loneliness and happiness level in high school students
- Tez No: 941331
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma lise öğrencilerinde kısa video bağımlılığının akran ilişkileri, yalnızlık ve mutluluk düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesindeki 3 farklı anadolu lisesinde öğrenim gören lise öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 1617 öğrenci, örneklem grubunu ise 752 öğrenci oluşturmaktadır. Üç okuldan kaç öğrenci alınacağı tabakalı örneklem seçim yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Kısa Video Bağımlılığı Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Yalnızlık Ölçeği ve Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinin analizinde IBM SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımı çarpıklık ve basıklık değerleri üzerinden analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı bağımsız gruplarda t testi ve Oneway ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin kısa video bağımlılığı ölçeği toplam puan ortalaması 24,63±8,01 (orta), akran ilişkileri ölçeği toplam puan ortalaması 108,92±19,40 (yüksek), yalnızlık ölçeği toplam puan ortalaması 24,40±4,38 (orta), mutluluk ölçeği toplam puan ortalaması 21,40±5,52 (yüksek) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational type to determine the effect of short video addiction on peer relationships, loneliness and happiness levels in high school students. The research was conducted with high school students studying in 3 different Anatolian high schools in Mamak district of Ankara province in the 2023-2024 academic year. The universe of the research consists of 1617 students and the sample group consists of 752 students. The number of students to be taken from the three schools was determined by the stratified sample selection method. Personal Information Form, Short Video Addiction Scale, Peer Relationship Scale, Loneliness Scale and Happiness Scale were used in the collection of data. IBM SPSS 25 package program was used in the analysis of the data. Descriptive statistical methods such as number, percentage, mean and standard deviation were used in the evaluation of the data. The normal distribution of the data was analyzed through skewness and kurtosis values. t test and Oneway ANOVA test were used in independent groups where the data were normally distributed. According to the findings obtained from the research, the students' short video addiction scale total score average was determined as 24.63±8.01 (medium), the peer relations scale total score average was 108.92±19.40 (high), the loneliness scale total score average was 24.40±4.38 (medium), and the happiness scale total score average was 21.40±5.52 (high).