Kardiyopulmoner bypass ile yapılan izole koroner arter bypass greft ameliyatlarında intraoperatif en yüksek aktive koagülasyon zamanı değerinin postoperatif kanama üzerine etkisi
The effect of the highest intraoperative activated clotting time value on postoperative bleeding in isolated coronary artery bypass graft surgeries performed with cardiopulmonary bypass
- Tez No: 941330
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner bypass (KPB) devresi altında yapılan koroner arter bypass greftleme (KABG) ameliyatı sırasında genellikle heparin uygulaması yapılmakta ve etkinliği,“aktive koagülasyon zamanı”(ACT) ölçümleriyle izlenmektedir. Ancak ACT için önerilen hedef aralık hakkında net bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, izole KABG ameliyatı geçiren hastalarda intraoperatif ACT düzeylerinin optimizasyonuna yönelik bir referans değeri belirlemek ve ACT değerleri ile postoperatif kanama veya cerrahi re-eksplorasyon gereksinimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Metod: Şubat-Aralık 2023 tarihleri arasında seçilmiş 645 izole KABG hastası retrospektif olarak preoperatif, intraoperatif ve postoperatif değerlendirildi. İntraoperatif ölçülen ACT değerleri; ilk ACT, heparin sonrası ACT, maksimum ACT ve protamin sonrası ACT olarak gruplandırıldı. ACT değerlerinin cerrahi re-eksplorasyon, drenaj miktarı, kan ürünü kullanımı ve mortalite üzerine etkileri istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: During coronary artery bypass grafting (CABG) surgery performed under cardiopulmonary bypass (CPB), heparin is commonly administered, and its efficacy is monitored using activated clotting time (ACT) measurements. However, there is no clear consensus regarding the optimal target range for ACT. The aim of this study is to determine a reference value for the intraoperative optimization of ACT levels in patients undergoing isolated CABG surgery and to investigate the association between ACT values and postoperative bleeding or the need for surgical re-exploration. Methods: Between February and December 2023, 645 isolated CABG patients were retrospectively evaluated with respect to preoperative, intraoperative, and postoperative parameters. Intraoperative ACT measurements were categorized as baseline ACT, post-heparin ACT, peak ACT, and post-protamine ACT. The effects of ACT values on surgical re-exploration, chest-tube drainage volume, blood product utilization, and mortality were statistically analyzed. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Peak intraoperative ACT was not significantly associated with postoperative bleeding or surgical re-exploration. However, patients requiring re-exploration received a lower median heparin dose (240 mg vs. 250 mg; p=0.047) yet exhibited a higher post-heparin ACT (570 s vs. 516 s; p=0.022). ROC analysis identified a post-heparin ACT threshold of 509.5 s, with 81.5% sensitivity and 44.6% specificity (AUC=0.626); re-exploration rates were significantly higher above this threshold (79.3% vs. 55%; p=0.010).