The role of social mobilization activities ımplemented by the syria ımmunization group in ıncreasing vaccination demand in northwest Syria
Suriye aşılama grubu tarafından kuzeybatı Suriye'de aşılama talebini artırmaya yönelik yürütülen sosyal hareketlendirme faaliyetlerinin rolü
  1. Tez No: 941334
  2. Yazar: MOHAMMAD ABDULLATEF SALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN, PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Aşı kapsamı, çatışmalardan etkilenen bölgelerde sağlık sistemlerinin karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma, Kuzey Suriye'deki çocuklar arasında aşı kapsamını etkileyen sosyodemografik belirleyicileri, farkındalık kanallarını ve engelleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çeşitli coğrafi ve sosyal bağlamlarda geniş çaplı bir kesitsel anket gerçekleştirilmiş ve aşılanma oranıyla ilişkili önemli faktörleri ortaya çıkarmak için güçlü istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Ebeveyn eğitimi, ekonomik istikrar, ikamet türü ve bilgiye erişim, aşı kapsamının temel belirleyicileri arasında yer almıştır. Annelerin lise veya diploma düzeyinde eğitime sahip olduğu ailelerde aşılama oranı (%72,3), okuma yazma bilmeyen annelerin olduğu ailelere göre (%58,3) anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p < 0,001). Harcamalarının gelirlerini aştığını bildiren ailelerde aşı kapsamı %60 iken, geliri harcamalarını aşan ailelerde bu oran %69 olmuştur (p = 0,036). Sosyal medya, özellikle WhatsApp, aşı farkındalığını artırmada en etkili platform olmuştur; WhatsApp üzerinden farkındalık sağlanan ailelerde aşılanma oranı %67,3 olarak tespit edilmiştir (p < 0,001). Buna karşılık, bilgi eksiklikleri ve motivasyonel faktörler aşılamayı sınırlayan başlıca engeller arasında yer almıştır. Çalışma, geleneksel farkındalık kaynakları olan toplum liderleri ve sağlık çalışanlarının dijital platformlarla birlikte kullanılmasının aşılama kampanyalarını güçlendirmek açısından önemini ortaya koymaktadır. Mobil aşılama birimlerinin genişletilmesi, kişiselleştirilmiş iletişim için dijital araçların kullanılması ve sosyo-ekonomik ve lojistik engellerin aşılması, erişimi artırmaya yardımcı olabilecektir. Bu bulgular, mevcut bağışıklama kapsamının genellikle aşıyla önlenebilir hastalıkların yeniden yayılmasını engellemek için gereken seviyelerin altında olduğu yerinden edilmiş nüfuslar arasında aşılama oranlarını artırmaya yönelik müdahaleleri bilgilendirebilir.
Özet (Çeviri)
Vaccination coverage is a key public health issue, given the challenges faced by health systems in conflict-affected areas. This study aims to determine sociodemographic determinants, awareness channels, and barriers to vaccination coverage among children in Northern Syria. We performed a large cross-sectional survey in various geographic and social contexts, analyzed via robust statistical techniques to discover significant correlates of vaccination uptake. Parental education, economic stability, type of residence and information access were some of the key determinants of vaccination coverage. The vaccination rate was also significantly higher in mothers with secondary or diploma level of education (72.3%) than in those with illiterate (58.3%) (p < 0.001). Families with income over spending had higher coverage (69%) than those with over income (60%) (p = 0.036). Social media, especially WhatsApp, was the most effective platform for raising vaccine awareness; awareness raised via WhatsApp had 67.3% of parents vaccinated (p < 0.001). In contrast, barriers of information gaps and motivational determinants had greater impact in limiting vaccine uptake. The study presents the significance of engaging the digital platforms along with the traditional sources of awareness, including community leaders and healthcare workers, to synergize vaccination campaigns. Expanding mobile vaccination units, using digital tools for personalized communication, and addressing socio-economic and logistical barriers to help improve access. These finding may inform interventions that boost vaccination uptake among displaced populations, where existing immunization coverage is often below the levels necessary to protect against rebound outbreaks of vaccine preventable diseases.