Classroom teachers' perceived knowledge and practices in teaching fundamental motor skills and students' motor competence: A practice-based professional development program
Sınıf öğretmenlerı̇nı̇n temel motor becerı̇lerı̇n öğretı̇mı̇ne ı̇lı̇şkı̇n algıladıkları bı̇lgı̇ ve uygulamalar ı̇le öğrencı̇lerı̇n motor yeterlı̇klerı̇: Uygulama temellı̇ meslekı̇ gelı̇şı̇m programı
- Tez No: 941333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı uygulama temelli mesleki gelişim programı boyunca (1) sınıf öğretmenlerinin temel motor beceri (TMB) öğretimi ile ilgili deneyimleri araştırmak, (2) TMB öğretimi ile ilişkili hedeflenen görevleri uygulayan öğretmenlerin oranını belirlemek (3) öğretmenlerin beden eğitimi derslerinin kalitesini artırmak için tercih ettikleri öğrenme yöntemlerini ve destek ihtiyaçlarını belirlemek ve (4) programa katılımlarının bir sonucu olarak öğrencilerde gözlemlenen gelişimsel değişiklikleri incelemektir. Bu çalışmada, araştırma sorularını yanıtlamak için karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Ankara'daki iki okuldan toplam 16 sınıf öğretmeni ve 211 öğrenci katılmıştır. Veriler, öğretmenlerden alınan haftalık yansıtıcı günlükler, öğretmenlerle yapılan görüşmeler, beden eğitimi dersi gözlemleri ve öğrencilerin motor yeterlilikleri PLAYbasic aracı kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, (1) öğretmenlerin temel motor beceri, beden eğitimi müfredat okuryazarlığı, materyal okuryazarlığı hakkında bilgi edindiklerini ve bu becerilerin öğretimine yönelik tutumlarını olumlu yönde geliştirdiklerini, ayrıca kolaylaştırıcının program boyunca öğretmenler için önemli bir rol oynadığını, (2) öğretmenlerin program boyunca temel motor becerileri öğretimi için tutarlı bir beden eğitimi rutini izlediklerini, (3) öğretmenlerin çalışmanın başında öğretim stratejilerini geliştirmek istediklerini, ilerleyen haftalarda güçlendirilmiş öğretme ve öğrenme kapsamında öğrencilere rol verme eğiliminde olduklarını ve (4) öğrencilerin sadece motor yeterlilik düzeylerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda beden eğitimi dersine yönelik tutumlarını, aktiviteye katılımlarını ve beden eğitimi kavramlarını anlamalarını geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, temel motor beceri odaklı mesleki gelişimin sadece öğretmenlerin gelişimine değil, aynı zamanda beden eğitimi dersinde öğrencilerine de olumlu katkılar sağlayabileceğini göstererek mevcut araştırma literatürüne katkıda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
The study aims to (1) investigate the changes in classroom teachers' experiences related to the teaching of FMS, (2) determine the proportion of teachers who effectively implement the targeted instructional tasks associated with FMS instruction, (3) identify teachers' preferred learning methods and support needs for enhancing the quality of physical education classes, and (4) examine the developmental changes observed in students as a result of their participation in the program. In this study, a mixed-method research design was used to answer the research questions. A total of 16 female classroom teachers and 211 students participated from two schools in Ankara. Data were gathered through weekly reflections from teachers, interviews with teachers, PE class observation, and students' motor competency by using the PLAYbasic tool. Findings revealed that (1) teachers gained knowledge about FMS, PE curriculum literacy, material literacy and they positively improved their attitudes toward teaching FMS, and facilitator played an important role for teachers during the program, (2) teachers followed a consistent PE routine for teaching FMS throughout the program, (3) teachers wanted to improve their teaching strategy at the beginning of the study, they tended to give the role to students in the following weeks in scope of empowered teaching and learning (4) students not only improved their motor competency level but also changed their attitudes toward PE lesson, engagement in activity, improved understanding PE concept. In conclusion, this study adds to the existing body of research by showing how professional development focused on FMS can positively contribute not only teachers' development but also their students in PE class.