The role of the European Union on separatist movements in Europe: The cases of Basque and Northern Ireland
Avrupa Birliği'nin Avrupa'daki ayrılıkçı hareketler üzerindeki rolü: Bask ve Kuzey İrlanda örneği
- Tez No: 644590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÜNALP ÇEPEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği'nin Avrupa'daki ayrılıkçı hareketler üzerindeki rolünü açıklamaktadır. Araştırmada, ayrılıkçı hareketlerin hukuki ve tarihsel arka planı hakkında kavramsal bir çerçeve sağlanmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesinde ise Sosyal İnşacılık yaklaşımına yer verilmiş ve Avrupa siyasetinin ayrılıkçı hareketler ile birlikte dönüşümünü vurgulamak için Çok Düzeyli Yönetişim yaklaşımından faydalanılmıştır. Avrupa Birliği hukukunun ve Avrupa kimliğinin demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan onuruna saygı ve insan haklarına saygı gibi değerleri temel alması, Avrupa Birliği üye devletleri içindeki etno-milliyetçi gerilimlerin etkisiz hale getirilmesine katkı sağlamıştır. Avrupa Birliği kurumlarının antlaşmalar yoluyla yeniden yapılandırılması, ulus altı aktörlerin Avrupa Birliği yönetişiminde zemin kazanmasını sağlamıştır. Avrupa Birliği Uyum Politikası, son yıllarda ulus altı otoritelerin yetkilendirilmesinin somut delilidir. Bir yandan, ulus altı aktörlerin lobicilik faaliyetleri yoluyla seferber edilmesi, politika oluşturma sürecinde AB kurumları üzerinde etki yaratmayı mümkün kılmıştır. Öte yandan, ulus altı aktörler Avrupa Birliği Uyum Politikası kapsamındaki programlar sayesinde politika uygulama sürecinde aktif rol almaktadır. Birlik, üye devletlerin otoritelerini sınırlarken, ulus altı aktörlere AB yönetişiminde söz sahibi olma fırsatı vermektedir. Bu kapsamda çalışma, Avrupa Birliği'nin, Avrupa'daki etno-milliyetçi gerilimlerin dönüşümünde merkezi rol üstlenen bir aktör konumuna geldiğini Bask ve Kuzey İrlanda örnekleri üzerinden tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study offers an insight into the role of the European Union on the separatist movements in Europe. In the research, a conceptual framework was provided about the legal and historical background of the separatist movements. In the theoretical framework of the study, Social Constructivism was imposed and the Multi-level Governance (MLG) was used to emphasize the transformation of European politics with separatist movements. The promotion of the European Union law and the European identity based on the fundamental values such as democracy, the rule of law, respect for human dignity and human rights contributed to defuse ethno-nationalist tensions within the EU member states. The restructuring of the European Union's institutions through the treaties enabled the subnational actors to gain ground in the EU governance. The European Union Cohesion Policy is the concrete evidence of the empowerment of subnational authorities in the recent years. On the one hand, the mobilization of subnational actors through lobbying activities made it possible to exert influence over the EU institutions regarding the policymaking process. On the other hand, the subnational actors take an active role in the policy implementation process owing to the programmes under the Cohesion Policy. While undermining the states' gatekeeping role, the European Union gives an opportunity to the subnational actors to have a voice in the EU governance. In this context, through Basque and Northern Ireland cases, the study discusses that the European Union has become an actor that plays key role in the transformation of ethno-nationalist tensions in Europe.