Evre 2-3 diz osteoartritinde radyofrekans ablasyon ve intraartriküler hyaluronik asit uygulamasının karşılaştırmalı klinik sonuçları.
Comparative clinical results of radiofrequency ablation and intraarticular hyaluronic acid application in stage 2-3 knee osteoarthritis.
  1. Tez No: 941339
  2. Yazar: İSA ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MÜCAHİD OSMAN YÜCEL, ÖĞR. GÖR. SÖNMEZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik diz ağrısında radyofrekans ablasyon (RFA) yöntemi ile hyaluronik asit (HA) enjeksiyonunun etkinliği karşılaştırılmıştır. Tedavi yöntemlerinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 53 hasta dahil edilmiştir. Bunlardan 29'u RFA yöntemi, 24'ü ise HA enjeksiyonu ile tedavi edilmiştir. Hastalar işlem öncesi ve işlem sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ayda ağrı (VAS), fonksiyonel durumu (WOMAC, Lysholm), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKS) ve yaşam kalitesi (SF-36) ölçekleriyle, psikolojik durumu Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Zaman içindeki değişimler tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Friedman testiyle incelenmiştir. Bulgular: Her iki tedavi yönteminin de ağrıyı azaltmada ve fonksiyonel iyileşme sağlamada etkili olduğu bulunmuştur. Ancak, RFA yöntemi, işlem sonrası 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: This study compared the efficacy of radiofrequency ablation (RFA) and hyaluronic acid (HA) injection in chronic knee pain. The effects of the treatment methods on pain, functional status and quality of life were evaluated. Materials and Methods: A total of 53 patients were included in the study. Of these, 29 patients were treated with RFA and 24 patients were treated with HA injection. Pain (VAS), functional status (WOMAC, Lysholm), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) and quality of life (SF-36) scales and psychological status (Beck Depression Scale) were evaluated before and 1, 3 and 6 months after the procedure. Differences between groups were analyzed by independent samples t test and Mann Whitney U test. Changes over time were analyzed by repeated measures analysis of variance and Friedman test. Results: Both treatment methods were found to be effective in reducing pain and providing functional improvement.