Ankara'da otopsileri yapılan ve örneklerinde uyuşturucu-uyarıcı madde tespit edilen olguların retrospektif analizi
A retrospective analysis of cases with detected psychoactive substances in autopsies performed in Ankara
  1. Tez No: 941338
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Madde bağımlılığı, birey, aile ve toplum içerisinde meydana getirdiği olumsuz etkiler, dünya genelinde ve ülkemizde sebep olduğu ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemi ve ciddi morbidite, mortalite nedenidir. Doğal olmayan ölümlerin önemli bir kısmı önlenebilir olduğundan, uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerin otopsileri ile ölüm nedenlerinin belirlenmesi, bağımlılık tedavisi görmeyen ve kayıtlı olmayan madde kullanıcılarının ve madde kullanım profillerinin tespiti, ulusal ve uluslararası düzeyde alınacak tedbirlerin geliştirilmesi açısından değerlidir. Yapılacak olan bu çalışmada kapsamındaki olgularda, toksikolojik incelemede uyuşturucu-uyarıcı madde tespit edilen olguların, demografik özellikleri, ölüm yeri, otopsi bulguları ve ölüm nedenleri retrospektif olarak incelenerek, uyuşturucu madde kullanımına bağlı mortalite nedenlerinin anlaşılması amacıyla elde edilen bilgilerin literatür eşliğinde yorumlanması amaçlanmaktadır. 01.01.2018-31.12.2022 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nce otopsileri yapılan 8861 ölüm olgusu içerisinden örneklerinde uyuşturucu-uyarıcı madde tespit edilen 426 olgunun kayıtlarına Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı arşivinden ulaşılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların %90,6'i (n=386) erkek, %9,4'ü (n=40) kadın olup, erkek/kadın oranının 9,6'dır. Yaş ortalaması 32,7±10,2'dir. 26-35 yaş aralığında bulunanlar (n:168) %39,6'lık oran ilk sırada yer almıştır. En sık ölüm sebebi uyuşturucu-uyarıcı madde intoksikasyonudur (n:185, %43,4). Kadınların uyuşturucu madde intoksikasyonundan ölme oranı erkeklerden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,040). Ölümler en sık ev ortamında (%45,5), sonrasında hastanede (%24,4) meydana gelmiştir. Olguların %32,3'ünde bilinen madde bağımlılığı geçmişi vardır. %14,5'inde yerinde uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımını düşündüren bulgu saptanmıştır. En sık dış muayene bulgusu dövme (%48,1) ve temaruz kesisidir (%43,9).
Özet (Çeviri)
Substance addiction is a major public health issue and a significant cause of morbidity and mortality worldwide and in our country due to its negative impacts on individuals, families, and society, as well as its associated economic burden. Since a large proportion of unnatural deaths are preventable, determining the causes of death through autopsies of drug-related fatalities is crucial for identifying non-registered users and substance use profiles. This information can guide the development of preventive strategies at national and international levels. This study aims to retrospectively analyze the demographic data, place of death, autopsy findings, and causes of death in cases where psychoactive substances were detected through toxicological analysis, and to interpret the findings in the context of the existing literature to better understand drug-related mortality causes. Among 8,861 autopsies conducted between 01.01.2018 and 31.12.2022 by the Morgue Department of the Ankara Group Presidency of the Council of Forensic Medicine, 426 cases with confirmed psychoactive substance presence were included in the study using data retrieved from the institution's archives. Of the cases, 90.6% (n=386) were male and 9.4% (n=40) female, with a male/female ratio of 9.6. The mean age was 32.7±10.2 years, and the most common age group was 26–35 years (39.6%). The leading cause of death was drug intoxication (43.4%; n=185). The rate of drug intoxication deaths among females was significantly higher than in males (p=0.040). Most deaths occurred at home (45.5%), followed by hospitals (24.4%). A known history of substance abuse was present in 32.3% of the cases. Findings suggestive of on-site drug use were observed in 14.5%. The most common external examination findings were tattoos (48.1%) and superficial self-inflicted cuts indicative of malingering (43.9%).