Lomber spinal cerrahide retrolaminar bloğun (RLB) ve erektör spina alan (ESP) bloğunun postoperatif derlenme kalitesi ve ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of retrolaminar block (RLB) and erector spinae plane (EDP) block on postoperative recovery quality and pain in lumbar spinal surgery
  1. Tez No: 941340
  2. Yazar: DIDAR KYENSHİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM SARI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Lomber spinal cerrahi hastaları, genellikle operasyon öncesinde kronik ağrıdan muzdarip olup, ameliyat sonrası dönemde de yaygın ve şiddetli akut ağrılarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle lomber spinal cerrahi geçirecek olan hastalarda ESP ve RL blokların postoperatif derlenme kalitesi ve akut ağrı üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif randomize kontrollü çalışma olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya toplam 80 hasta dahil edilmiştir. Adnan Menderes Üniversitesi Etik Kurulu onayı alınmıştır. Çalışmaya dahil edilecek olan hastalardan hasta onamı alındıktan sonra, bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle ESP blok yapılacak hastalar ve RL blok yapılacak hastalar olarak iki gruba ayrılmıştır. Postoperatif dönemde hastaların mevcut ağrı durumu NRS (Numerical rating scale/sayısal değerlendirme skoru) ile dinlenme ve hareket halinde belirli saat aralıklarında (30.dk,1.,6.,12.,24. saat) değerlendirilmiştir. Hastaların NRS skorları 4 ve üzeri olduğunda ek olarak intranevöz analjezik uygulanmıştır ve hastaların ilk 24 saat HKA (hasta kontrollü analjezi) ile kaç kez ağrı sağaltımı için bolus doz yaptıkları kaydedilmiştir. Ayrıca ESP bloğu ve RLB bloğu yapılan hastaların postoperatif 24.saatte derlenme kalitesine (QoR-40) puanlama sistemi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Patients undergoing lumbar spinal surgery are typically suffering from chronic pain before the operation and experience widespread and severe acute pain in the postoperative period. Therefore, we aimed to compare the effects of ESP and RL blocks on postoperative recovery quality and acute pain in patients undergoing lumbar spinal surgery. Methods: The study was designed as a prospective randomized controlled trial. A total of 80 patients were included in the study. Ethical approval was obtained from the Adnan Menderes University Ethics Committee. After obtaining informed consent from the patients, the patients were randomly assigned into two groups, one to receive the ESP block and the other to receive the RL block, using a computer-assisted randomization method. In the postoperative period, patients' pain status was assessed using the Numerical Rating Scale (NRS) at specific intervals (30 minutes, 1 hour, 6 hours, 12 hours, and 24 hours) during both rest and movement. When patients' NRS scores reached 4 or above, additional intravenous analgesics were administered. Additionally, the number of PCA (patient-controlled analgesia) bolus doses administered during the first 24 hours was recorded. Postoperative recovery quality at 24 hours was assessed using the QoR-40 scoring system for patients who received the ESP block and RLB block.