Bedensel okuryazarlık yeteneklerinin ortaokul öğrencileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of physical literacy skills on middle school students
  1. Tez No: 941341
  2. Yazar: SEDAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, bedensel okuryazarlık becerilerinin ortaokul öğrencileri üzerindeki etkilerini cinsiyet ve sınıf düzeyine göre incelemek amacıyla Batman'daki Fatih Ortaokulu'nda, 200 öğrencinin (95 kız, 105 erkek) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 11,74 olup; 5. sınıftan 49, 6. sınıftan 48, 7. sınıftan 51 ve 8. sınıftan 52 öğrenci çalışmada yer almıştır. Veriler, Kanada'da geliştirilen ve Hakan Taş tarafından Türkçeye uyarlanan“Gençler için Bedensel Okuryazarlık Değerlendirmesi”(PLAY) ölçüm aracı kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçüm aracı, bedensel okuryazarlığın fiziksel beceri düzeyini ölçen PLAYfun ve psikolojik alanı değerlendiren PLAYself bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, öğrencilerin en aktif olduğu dönem yaz mevsimi olarak belirlenmiş; açık alan ve oyun alanlarında daha fazla fiziksel aktivite gerçekleştirdikleri, spor salonu ve su ortamlarını orta düzeyde tercih ettikleri, buz ve karda yapılan aktivitelere ise çok düşük düzeyde katılım gösterdikleri saptanmıştır. Cinsiyetler arasındaki karşılaştırmada, psikolojik alan puanlarının benzer düzeyde olduğu (kızlar: 2,89; erkekler: 2,85), buna karşılık fiziksel beceri düzeyinde erkek öğrencilerin (2,68) kız öğrencilere (2,44) kıyasla daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Özellikle koşu, yer değiştirme, nesne kontrolü ve denge becerileri gibi temel motor becerilerde erkek öğrencilerin daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. Sınıf düzeyine göre yapılan değerlendirmede ise eğitim kademesi arttıkça fiziksel beceri düzeyinin yükseldiği, 8. sınıf öğrencilerinin diğer sınıf seviyelerine göre daha yüksek puanlar elde ettiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, ortaokul öğrencilerinin psikolojik alan puanlarının genel olarak yüksek ve cinsiyetler arasında benzer olduğu; fiziksel beceri düzeylerinin ise erkeklerde daha yüksek olduğu ve sınıf düzeyi arttıkça gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, özellikle kız öğrencilerin fiziksel beceri düzeylerini geliştirmeye yönelik destekleyici eğitim programlarının oluşturulması ve her sınıf düzeyinde bedensel okuryazarlığın sürdürülebilir şekilde teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of physical literacy skills on middle school students according to gender and grade level. The research was conducted at Fatih Middle School in Batman with the participation of 200 students (95 girls and 105 boys). The average age of the participants was 11.74 years, with 49 students from the 5th grade, 48 from the 6th grade, 51 from the 7th grade, and 52 from the 8th grade. Data were collected using the“Physical Literacy Assessment for Youth”(PLAY) tool, developed in Canada and adapted into Turkish by Hakan Taş. This instrument consists of two sections: PLAYfun, which assesses the level of physical skills, and PLAYself, which evaluates the psychological domain. According to the findings, students were most active during the summer season, showing a greater preference for activities in open areas and playgrounds. Moderate levels of participation were observed in gymnasium and water-based activities, while activities conducted on ice and snow were rarely preferred. When comparing gender differences, psychological domain scores were found to be similar (girls: 2.89; boys: 2.85), whereas boys (2.68) scored higher than girls (2.44) in physical skills. Notably, boys outperformed girls particularly in running, locomotor skills, object control, and balance abilities. In terms of grade level, it was observed that physical skill levels increased as educational grade advanced, with 8th-grade students achieving higher scores compared to students from other grades. In conclusion, it was determined that middle school students exhibited generally high psychological domain scores with no significant gender differences, while boys demonstrated higher physical skill levels, and physical competencies improved progressively with increasing grade level. Based on these findings, it is recommended that supportive educational programs aimed at enhancing the physical skills of female students be developed, and that efforts to promote sustainable physical literacy be reinforced across all grade levels.