Fibromiyalji hastalarında sestrin 2, Keap-1, HIF-1 düzeylerinin klinik parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum levels of sestrin 2 Keap-1, and HIF-1 and clinical parameters in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 941389
  2. Yazar: ELİF BALBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM SERDAR AKALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Fibromiyalji Sendromu (FMS) olan kadın hastalarda oksidatif stresi; serum Sestrin 2, Kelch-like-ECH-associating protein 1 (Keap1) ve Hipoksi ile İndüklenebilir Faktör 1α (HIF1α) ile ölçmek ve bunların yaygın görülen semptomlarla, klinik bulgularla ilişkisini karşılaştırmaktır. İkincil olarak da farmakolojik tedavi alan ve almayan hastalarda tüm bu verileri kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel olarak planlandı. Çalışmamıza ACR Revize 2016 Kriterlerine göre FMS tanısı almış 18-65 yaş arası farmakolojik tedavi alan 50 kadın hasta, farmakolojik tedavi almayan 50 kadın hasta ve 47 sağlıklı kadın alındı. Tüm katılımcılar için yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), meslek, fiziksel aktivite gibi sosyodemografik veriler kaydedildi. Tüm katılımcılara Yorgunluk Şiddet Skalası (YŞS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), S-LANSS Ağrı Skoru, Santral Sensitizasyon Envanteri (SSE), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) anketleri dolduruldu. Serum Sestrin 2, Keap1 ve HIF1α seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Gruplar yaş, VKİ, fiziksel aktivite açısından homojen dağılmıştı (p>0,05). YŞS, BDÖ, FEA, PUKİ, S-LANSS, SSE açısından farmakolojik tedavi alan ve almayan grup arasında fark yoktu ancak kontrol grubuyla istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcuttu (p0,05). Keap 1 seviyeleri farmakolojik tedavi almayan grupta diğer gruplara göre anlamlı olarak düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess oxidative stress in female patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS) by measuring serum levels of Sestrin 2, Kelch-like-ECH-associating protein 1 (Keap1) and Hipoxia Inducible Factor 1α (HIF1α) and to evaluate their association with common symptoms and clinical findings. A secondary objective is to compare these parameters between patients receiving pharmacological treatment and those who are not. Materials and Methods: This cross-sectional study included 50 female FMS patients receiving pharmacological treatment, 50 female FMS patients not receiving pharmacological treatment, and 47 healthy female controls aged 18–65 years who met the ACR Revised 2016 Criteria for FMS. Sociodemographic data including age, gender, body mass index (BMI), occupation, and physical activity levels were recorded. All participants completed the Fatigue Severity Scale (FSS), Beck Depression Inventory (BDI), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), S-LANSS Pain Score, Central Sensitization Inventory (CSI), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Serum levels of Sestrin 2, Keap 1, and HIF1α were measured using the ELISA method. Results: The groups were homogeneous in terms of age, BMI, and physical activity (p>0.05). There was no significant difference between the treated and untreated patient groups in terms of FSS, BDI, FIQ, PSQI, S-LANSS, and CSI scores; however, both differed significantly from the control group (p0.05). Keap 1 levels were significantly lower in the untreated patient group compared to the other groups (p0.05).