Rejeneratif endodontik tedavilerde farklı irrigasyon solüsyonlarının ve aktivasyon tekniklerinin kullanımının dentinden TGF-β1 salınımına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of using various irrigation solutions and activation techniques in regenerati̇ve endodontics on TGF-β1 release from denti̇n
  1. Tez No: 941414
  2. Yazar: EDA DOĞUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA NUR USTA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rejeneratif endodontik tedavilerde (RET) oktenidin dihidroklorit (OKT) ile zenginleştirilmiş EDTA irigasyonunun, sonik (EDDY) ve ultrasonik (PUI) aktivasyon ile dentinden transforming growth factor beta-1 (TGF-β1) salınımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 72 adet çekilmiş, tek köklü ve tek kanallı, anatomik varyasyon içermeyen toplam insan dişi kullanıldı. Tüm dişler dekorone edilerek 13 mm uzunluğunda standart kök segmentleri elde edildi. İmmatür diş anatomisini taklit etmek amacıyla her kök segmenti, apikal çap 1 mm olacak şekilde, genişletildi. Kök segmentleri RET protokolü kapsamında 20 ml %1,5 sodyum hipoklorit (NaOCl) ile irrige edildi. Daha sonra örnekler, kullanılan irrigasyon solüsyonuna göre rastgele üç ana gruba (n = 24) ayrıldı: %17 EDTA, %0,1 OKT ve kombine %17 EDTA+%0,1 OKT. Her ana grup, uygulanan aktivasyon yöntemine göre üç alt gruba (n = 8) ayrıldı: geleneksel enjektör irrigasyonu (GEİ), PUI ve EDDY. Dentinden salınan TGF-β1 düzeyini ölçmek için 24. saatte ve 7. günde örnekler alındı. Ölçümler ELISA yöntemi kullanılarak tamamlandı. Gruplardaki dentin tübüllerinin açıklığı SEM ile doğrulandı. Veriler 0,05 anlamlılık düzeyinde istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: SEM analizi tüm gruplarda değişken oranlarda dentin tübül açıklığını göstermiştir. TGF-β1 salınım miktarı kombine %17 EDTA+%0,1 OKT kullanımında; %17 EDTA ve %0,1 OKT'nin tek başına kullanımına göre özellikle EDDY kullanıldığında istatiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek TGF-β1 salınımı ile ilişkilendirilmiştir (p0,05). Tüm gruplarda TGF-β1 salınımı 7. günde 24.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the effect of sonic (EDDY) and ultrasonic (PUI) activation of octenidine dihydrochloride (OCT)–enhanced EDTA irrigation on the release of transforming growth factor beta-1 (TGF-β1) from dentin in regenerative endodontic treatments (RET). Materials and Methods: A total of 72 extracted, single-rooted, single-canaled human teeth were decoronated to obtain standardized root segments. To simulate the immature teeth, canals were enlarged to an apical diameter of 1 mm. The root segments were irrigated with 20 mL of 1.5% sodium hypochlorite (NaOCl) in accordance with the RET protocol. Subsequently, the specimens were randomly divided into three main groups (n = 24) based on the irrigant used: 17% EDTA, 0.1% octenidine dihydrochloride (OCT), and a combination of 17% EDTA + 0.1% OCT. Each main group was further divided into three subgroups (n = 8) according to the activation technique applied: syringe-needle irrigation (SNI), PUI, and EDDY. Samples were collected at 24 h and on day 7 to measure TGF-β1 levels released from dentine. Quantification was performed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Smear layer removal was verified using SEM analysis. Data were statistically analyzed at a significance level of p 0.05).