Multipl sklerozlu kadınlarda pelvik taban kas eğitimiyle kombine dinamik nöromüsküler stabilizasyon temelli eğitimin alt üriner sistem semptomları, pelvik taban ve diyafram fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of dynamic neuromuscular stabilization-based training combi̇ned with pelvic floor muscle training on lower urinary system symptoms, pelvic floor and diaphragm functions in women with multiple sclerosis
- Tez No: 941431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN YILMAZ, PROF. DR. MURAT TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Skleroz (MS) tanılı kadınlarda pelvik taban kas eğitimine ek uygulanan dinamik nöromusküler stabilizasyon (DNS) temelli eğitimin etkinliğini araştırmaktı. Çalışmaya 28-54 yaş aralığında 24 MS tanılı kadın katıldı. Kadınların alt üriner sistem semptomlarının (AÜSS) değerlendirilmesinde üroflowmetrik test ve postvoid rezidü (PVR) ölçümü, Üriner Semptom Profili (ÜSP), Uluslararası İdrar Kaçırma Sorgulama Formu (ICIQ-SF) ve Aşırı Aktif Mesane-V8 Anketi (AAM-V8), pelvik taban fonksiyonlarının değerlendirilmesinde PERFECT şemasına göre vajinal palpasyon ve elektromiyografi (EMG) ölçümleri, diyafram fonksiyonlarının değerlendirilmesinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve DNS diyafram değerlendirme formu kullanıldı. Kadınlar tek başına PTKE (PTKE grubu, n=16) ve PTKE'ye ek DNS temelli stabilizasyon eğitimi (PTKE+DNS grubu, n=8) gruplarına ayrıldı. Her grup 8 hafta boyunca uzaktan takipli PTKE programını uyguladı. PTKE+DNS grubu haftada 3 gün DNS temelli stabilizasyon egzersizlerini fizyoterapist gözetiminde uyguladı. Çalışma sonunda tüm grupların üroflowmetrik test ve PVR sonuçlarındaki iyileşme istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). ÜSP skorlarında tüm gruplarda iyileşme görüldü. ÜSP-total skor ve AAM-V8 puanlarındaki iyileşme PTKE+DNS grubunda istatistiksel olarak daha fazlaydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS)-based training in addition to pelvic floor muscle training (PFMT) in women diagnosed with Multiple Sclerosis (MS). A total of 24 women with MS, aged 28-54, participated in the study. For the assessment of lower urinary tract symptoms (LUTS), uroflowmetry test, postvoid residual (PVR) measurement, Urinary Symptom Profile (USP), International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), and Overactive Bladder-V8 Questionnaire (OAB-V8) were used. To evaluate pelvic floor functions, vaginal palpation according to the PERFECT scheme and electromyography (EMG) measurements were conducted. Diaphragm functions were assessed using magnetic resonance imaging (MRI) and the DNS diaphragm assessment form. The participants were divided into two groups: the PFMT group (n=16), who received only PFMT, and the PFMT+DNS group (n=8), who received DNS-based stabilization training in addition to PFMT. Both groups followed a remotely monitored PFMT program for 8 weeks. The PFMT+DNS group performed DNS-based stabilization exercises under the supervision of a physiotherapist three times a week. At the end of the study, the improvement in uroflowmetric test and PVR results in all groups was not statistically significant (p>0.05). Improvements in USP scores were observed in all groups. Improvements in USP-total scores and OAB-V8 scores were statistically greater in PFMT+DNS group (p0.05).