SRL-AIDE modeline göre yürütülen özdüzenlemeye dayalı öğrenmenin problem çözme becerilerine, özyeterlik algısına ve matematiksel motivasyona etkisi
The effect of self-regulated learning based on SRL-AIDE model on problem solving skills, self-efficacy perception and mathematical motivation
  1. Tez No: 941433
  2. Yazar: MERVE ÜÇÜNCÜ TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBAY DURAN, DOÇ. DR. ÜMİT DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın amacı otantik, etkileşimli, dinamik deneyimleri içeren SRL-AIDE modeline göre yürütülen özdüzenlemeye dayalı öğrenme sürecinin ortaokul öğrencilerinin problem çözme becerilerine, özyeterlik algılarına ve matematiksel motivasyonlarına etkisini araştırmak ve öğrencilerin SRL-AIDE modeline yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırma karma araştırma yöntemi kullanılarak iç içe gömülü karma desene göre yürütülmüştür. İç içe gömülü desen ile nicel verilerle birlikte nitel veriler bütünsel bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildeki devlet okulunda öğrenim gören 6. sınıf düzeyinde 38 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, oryantasyonun tamamlanmasının ardından başlayan beş haftalık uygulama süreciyle devam etmiştir. Veri toplama araçları olarak Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri, Matematiğe Karşı Özyeterlik Algısı Ölçeği, Matematik Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği, günlükler, yarı yapılandırılmış görüşme soruları, sesli düşünme protokolleri ve SRL-AIDE etkinlik kağıtları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda SRL-AIDE modeline göre geliştirilen öğretim etkinlikleriyle gerçekleştirilen uygulama sürecine uyum sağlayan öğrencilerin problem çözme becerilerinde, özyeterlik algılarında ve matematiksel motivasyonlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Öğrenciler süreci eğlenceli bulduklarını, etkinliklerin problem çözme sürecini kolaylaştırdığını, kendilerine olan güvenlerinin ve matematik dersine yönelik öğrenme isteklerinin arttığını ifade etmişlerdir. Ancak süreçte üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeyen, derse karşı önyargılı olan bazı öğrencilerin problem çözmek istemedikleri ve zorlandıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, öğrenme sürecini daha verimli hale getirmek için araştırmacılara, öğretmenlere, öğretim programı geliştiricilere ve öğrencilere yönelik önerilere yer verilmiştir. SRL-AIDE modelinin problem çözme becerileri, özyeterlik algıları ve matematiksel motivasyon üzerindeki etkisi farklı sınıf seviyelerinde karşılaştırılabilir. Ayrıca, özdüzenlemeli öğrenme stratejileri ve modelin özellikleriyle desteklenen etkinlikler, öğrenme sürecini daha verimli hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of the self-regulated learning process conducted according to the SRL-AIDE model, which includes authentic, interactive, dynamic experiences, on middle school students' problem solving skills, self-efficacy perceptions, and mathematical motivation, and to examine students' views on the SRL-AIDE model. The research was conducted according to a nested embedded mixed design using mixed research method. With the nested embedded design, qualitative data and quantitative data were analyzed in a holistic manner. The study group consisted of 38 6th grade students studying in a public school in a province located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey. The research continued with a five-week implementation process that started after the orientation was completed. Problem Solving Inventory for Children, Self-Efficacy Perception Scale for Mathematics, Motivation Scale for Mathematics, diaries, semi-structured interview questions, think-aloud protocols and SRL-AIDE activity sheets were used as data collection tools. As a result of the findings obtained from the study, a statistically significant difference was found in the problem solving skills, self-efficacy perceptions and mathematical motivation of the students who adapted to the implementation process carried out with the teaching activities developed according to the SRL-AIDE model. The students stated that they found the process enjoyable, the activities facilitated the problem solving process, and their self-confidence and desire to learn mathematics increased However, it was found that some students who did not fulfill their duties and responsibilities in the process and who were prejudiced against the course did not want to solve problems and had difficulties. In line with the results of the study, suggestions for researchers, teachers, curriculum developers and students are given in order to make the learning process more efficient. The effects of the SRL-AIDE model on problem solving skills, self-efficacy perceptions and mathematical motivation can be compared at different grade levels. Moreover, self-regulated learning strategies and activities supported by the features of the model can make the learning process more efficient.