MASRL Modeline göre yürütülen özdüzenlemeye dayalı öğrenmenin matematik motivasyonuna, başarı duygusuna ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of self-regulation-based learning conducted according to the MASRL Model on mathematics motivation, sense of achievement and reflective thinking skills for problem solving
- Tez No: 941434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBAY DURAN, DOÇ. DR. ÜMİT DURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırmanın amacı, özdüzenlemenin üstbilişsel ve duyuşsal modeli ile geliştirilmiş özdüzenlemeye dayalı öğrenmenin, ortaokul öğrencilerinin matematik motivasyonlarına, başarı duygularına ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine etkisini belirlemek ve öğrencilerin MASRL Modeline ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma karma araştırma yönteminden iç içe gömülü karma desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutta tek grup öntest-sontest desen kullanılırken, nitel boyutta durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel veriler aynı çalışma grubundan elde edilmiş olup araştırma, Türkiye'nin kırsal bir bölgesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 16 tane 6. sınıf öğrenciden oluşmaktadır. 8 hafta süren araştıamnın 2 haftası oryantasyon ve testler, 6 haftası ise uygulamadan oluşmuştur. Veri toplama araçları olarak“Başarı Duygusu Ölçeği”,“Matematik Motivasyon Ölçeği”,“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği”, yarı yapılandırılmış görüşme formu, etkinlik kağıtları, öğretmen alan notları, öğrenci günlükleri ile ses ve görüntü kayıtları kullanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular ışığında, uygulama öncesi ve sonrası arasında öğrencilerin matematik motivasyonu, başarı duyguları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinde anlamlı fark olduğu görülmektedir. Nitel veriler, öğrencilerin strateji geliştirme, işbirliği yapma ve problem çözme süreçlerine daha aktif katıldığını ortaya koymuştur. Etkileşimli öğrenme yöntemleri, motivasyon ve özyeterlilik inançlarını artırırken temel beceri eksiklikleri nedeniyle çalışma grubundaki bazı öğrencilerde beklenen gelişim görülmemiştir. İleride yapılacak çalışmalar için yöneltilen bazı öneriler arasında, MASRL Modeli'nin etkilerinin farklı yaş gruplarında incelenmesi ve geçerliliği artırmak amacıyla deney ve kontrol gruplu çalışmalar yapılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of metacognitive and affective models of self-regulation, which were developed based on self-regulated learning, on middle school students' mathematics motivation, feelings of success, and reflective thinking skills towards problem-solving, as well as to examine students' views on the MASRL Model. The research was conducted using an embedded mixed-methods design, a type of convergent design within a mixed-methods approach. A pretest-posttest design was applied for the quantitative dimension, while a case study design was chosen for the qualitative dimension. The data for both quantitative and qualitative analyses were collected from the same sample group, consisting of 16 sixth-grade students from a public school located in a rural area of Turkey. The 8-week research comprised 2 weeks for orientation and testing, and 6 weeks for the intervention. Data collection tools included the“Success Feelings Scale,”“Mathematics Motivation Scale,”“Problem-Solving Reflective Thinking Skills Scale,”semi-structured interview form, activity sheets, teacher's field notes, student diaries, and audio and video recordings. Based on the research findings, a significant difference was found in students' mathematics motivation, success feelings, and problem-solving reflective thinking skills between the pre- and post-application stages. Qualitative data revealed that students became more actively engaged in strategy development, collaboration, and problem-solving processes. While interactive learning methods increased motivation and self-efficacy beliefs, the expected development was not achieved for some students in the sample group due to fundamental skill deficiencies. Some of the recommendations for future studies include examining the effects of the MASRL Model across different age groups and conducting experiments with both experimental and control groups to increase validity.