Mehmet Seyda (Çeliker) hayatı ve eserleri üzerine monografik bir araştırma
Mehmet Seyda (Çeliker) a monographic research on his life and literary works
  1. Tez No: 94144
  2. Yazar: CEM ŞEMS TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada, 1919-1986 yılları arasında yaşamış olan Cumhuriyet dönemi hikâye ve roman yazan Mehmet Scyda(Çclikcr) nın hayatı vccscdcri incelenmiştir. Araşlınna, birçok değişik tUrdc eser vermiş olan Mehmet Şeyda'nın özellikle hikfıyc ve romanları Üzerine yöneliktir. Onun eser verdiği diğer tUrlcr.bclirli gruplara aynlarık, daha genel bir biçimde, tasvirî olarak ele alınırken, hikâye ve romanları geniş bir biçimde tahlilî olarak incelenmiştir. Hem hikâye, hem de romanlarda; odak yapı ve temalar, kurgu, zaman, mekân, şahıs kadrosu tespit edilerek ortak özellikler belirlenmiştir. Tez, beş bölümden meydana gelmiştir. Mehmet Şeyda'nın eser verdiği döneme kadar, Türk edebiyatında hikâye ve roman tülünün genel gelişimi“Giriş”bölümünde verilmiştir. Birinci bölüm Mehmet Şeyda'nın özel hayatına ayrılmıştır. İkinci bölüm,“Yazı Hayalı ve Sanat Anlayışı”adını taşımaktadır. Mehmet Şeyda'nın eser verdiği diğer yazı türleri, üçüncü bölümde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde hikâyeleri, beşinci bölümde romanlan ayrıntılı bir biçimde alt başlıklar halinde incelenmiştir. Mehmet Şeyda'yı hikâye ve romanlarıyla değerlendirmeye çalışan bu araştırmada, onun gazete ve dergi sayfalarında kalan makale, deneme, hikâye, roman gibi eserleri“Kaynaklar”bölümünde verilmişiir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of Mehmet Scyda (Çclikcr) and his works were studied. He lived between 1919- 1986 and he is the writer of stories and novels of“Cumhuriyet Devri”. Mehmet Scyda, wrote a lot of different kinds of work. This study, focused especially on his stories and novels. His other works were grouped and descriptively, while his stories and novels were analyzed throughly. Common plots and themes, fiction, time and place and cast were fixed and their common pccularitics were determined both in his stories and novels. This thesis consists of five chapters. Until the period which Mehmet Scyda wrote his works, the general development of stories and novels in Turkish literature, was presented as introduction. The first chapter was about his life. The second chapter is named“His Literary Life and His Perception of Literary”. His other works were evaluated in chapter three. His stories and novels were examined in detail in the fourth and fifth chapters, respectively, His works published in newspapers and magazines such as articles, essays, stories and novels were given in bibliography section.