Ehl-i sünnet kelamında akıl
Reason in the theology of islamic orthodox
- Tez No: 94143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Tez Konusu: EHL-İ SÜNNET KELAMINDA AKIL Hazırlayan: Mehmet BAKTIR Danışman: Mevlüt ÖZLER Yıl: 2000- Sayfa: Tftk Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Araştırmamız, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde İslam düşüncesinde metodoloji sorunu, kelâmı aklın oluşumu ve Ehl-i sünnet ekollerinin ortaya çıkışı hakkında bilgi verilmeye çalıştık. Birinci bölümde aklın lügat, sözlük ve terim anlamlarını, Kur'an'ın akla yaklaşımını, kelâm alimlerine göre aklın mahiyeti, kaynağı ve kısımlarını genel hatlarıyla ele aldık. Kelâm alimlerinin yapmış olduğu tanımlara göre aklı, iki kısma ayırdık. Bunlardan birincisi, insanın doğuştan getirdiği me: leke olarak bulunan tabî akıl, ikincisi ise bu tabî akılla elde edilen bilgilerden oluşan kazanılmış akıldır. İkinci bölümde aklın işlevi ve kazanılan akıl olan bilgiyi işlemeye çalıştık. Bilgini^ tanımı, kaynağı ve kısımlanyla ilgili EhL-i sünnet alimlerinin görüşlerini inceledik. Bu konulan işleme sırasında bilginin oluşum sürecini göz önünde tuttuk. Bilgiyle alakası ve kelâmcılann marifetle imam aklın işlevi olarak görmelerinden dolayı bu konulan da işlemeyi uygun gördük. Çalışmamızın son bölümünde ise aklın alam, sınırlan ve akıl-nakil ilişkisi yer almaktadır. Akıl- nakil tartışmasına esas olan mevzulan ve bu mevzularda aklın rolünü ve ne dereceye kadar etkin olduğunu tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS Subject of Sutudy: EHL-İ SÜNNET KELÂMINDA AKIL Writer: Mehmet BAKTIR Director: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Date: 2000- Total Page: 2^r Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER. Our study consists of an introduction and tree chapters. In the introduction we tried to give information about the problem of methodology in the Islamic thought, he formation of the theological reason and the schools of Ahl al-Sunna. In the first chapter we handled the lexi cografical and termonological meaning s of the reason, the approachof the Qur'an to the reason, its nature source and divisions ii general lines. We divided the reason in to two main divisions according to the definitions made by the teologians. The first one is the natural reason comming by birth and existing in man as a faculty, the second one is the synthetic reasion consistirg of the information acqured by the natural reason. In the second chapter we tried to examine the information whic is the funetron of the reason at the same time forming the synthetic reason. We examined the definitions of the information made by the scholars of Ahl al-Sunna, the source of that information and its clasifications made by them. While working this subject we took info consideration the formation periodof the information in the reasion. That is why we thought proper to give information about perception and the proces of reasoning before handling the definitions of the information and its parts. At the end of the we examined ma'rifet and fait because of the thelogoian accept the fait is part of the information. In the last chapter of our study we tried to examinethe matters, power and limits of the reason. So we wished to determine the essentia] matters in the dispute of reason (aql) - narration (naql) and the role of the reason and its power.