Somut olmayan kültürel mirasın korunması ve yeniden canlandırma bağlamında çiğdem şenlikleri
Turkey's crocus festivals in the context of intangible cultural heritage preservation and revitalization
- Tez No: 941479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında çiğdem günü kutlamasının geleneksel bahar bayramları içerisindeki yerinin belirlenmesi, çiğdem gününün geleneksel kutlamalarıyla yeniden canlandırma uygulamaları incelenerek çiğdem çiçeğinin etrafında şekillenen kutlamaları araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın kapsamı Ankara, Çorum, Malatya ve Yozgat'la sınırlıdır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan“katılımlı gözlem”,“katılımsız gözlem”ve“derinlemesine görüşme yöntemi”kullanılmıştır. Çalışmada çiğdem gününün Hititlerden bugüne dek Anadolu topraklarında kutlanan bir bahar kutlaması olduğu ve bu kutlamanın Ankara, Yozgat ve Çorum'da hâlen doğal ortamında kutlanmaya devam ettiği görülmüştür. Aynı zamanda Türkiye'nin, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne taraf olmasıyla birlikte üniversite, müze ve yerel yönetimlerin iş birliğiyle şehir merkezlerinde yeniden canlandırma uygulamalarının yapıldığı tespit edilerek bu uygulamaların koruma ve aktarım noktasındaki katkıları incelenmiştir. Bu uygulamaların yanında Malatya'nın Hekimhan ilçesinin Kurşunlu beldesinde 7 yıl boyunca düzenlenen ve yerel olarak sosyal birlikteliğin sağlanması amacıyla yapılan bir çiğdem şenliği tespit edilmiştir. Çalışmada geleneksel çiğdem günü ile çiğdem gününün yeniden canlandırma uygulamaları Sözleşme'nin çerçevesi göz önünde bulundurularak koruma, aktarım ve farkındalık bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the place of Çiğdem Day celebrations among traditional spring festivals and to investigate the celebrations shaped around the crocus flower by examining the revival practices associated with traditional Çiğdem Day festivities. The scope of the study is limited to Ankara, Çorum, Malatya, and Yozgat. In this research, qualitative methods such as“participant observation”,“non-participant observation”, and“in-depth interviews”were used. The study found that Çiğdem Day is a spring celebration that has been observed on Anatolian soil since the Hittite period and is still celebrated in its natural environment in Ankara, Yozgat, and Çorum. It was also determined that, following Turkey's ratification of UNESCO's Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, revival practices were carried out in city centers through the cooperation of universities, museums, and local administrations. The contribution of these practices to the safeguarding and transmission of this tradition was examined. In addition to these practices, a local Çiğdem festival aimed at promoting social cohesion was identified, which was organized for seven consecutive years in the town of Kurşunlu in Hekimhan district of Malatya. In this study, both the traditional Çiğdem Day and its revival practices were addressed within the framework of the Convention, focusing on aspects of safeguarding, transmission, and raising awareness.