Makroekonomik değişkenlerin sermaye yapısı ve karlılığa etkisi: Türkiye ana metal sanayi sektöründe panel veri analizi
The impact of macroeconomic variables on capital structure and profitability: A panel data analysis in the basic metal industry of Turkiye
  1. Tez No: 941478
  2. Yazar: GAYE FERAH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada makroekonomik değişkenlerin Türkiye'de Ana Metal Sanayi'nde faaliyet gösteren halka açık firmaların sermaye yapısı ve karlılıkları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Döviz kuru, faiz oranı ve enflasyon değişkenlerinin; firmaların kısa vadeli ve uzun vadeli borç oranları ve karlılık göstergelerinden olan ROA ve ROE üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada panel veri analizi yöntemlerinden olan Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu kullanılmış, veriler Stata programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre döviz kuru artışı firmaların kısa ve uzun vadeli borç oranlarını artırmakta aynı zamanda karlılıklarına da pozitif yönde etki etmektedir. Ancak faiz oranlarındaki artış firmaların borç oranlarını azaltmış ve karlılık üzerinde anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Enflasyon ise karlılık göstergeleri üzerinde düşük ama pozitif yönde anlamlı bir etki göstermiştir. Bu bulgular sektörel düzeyde döviz gelirine sahip ihracat hacmi yüksek olan firmaların kur artışından avantaj sağladığını, faiz artışlarının borçlanma davranışlarını doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle döviz kuru, tüm modellerde en yüksek katsayıya sahip olan değişken olarak öne çıkmakta ve sektörün bu değişkene karşı duyarlılığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte enflasyon ve faiz oranı da sektörün kendi dinamiklerine göre farklı etkiler göstermektedir. Bu araştırmanın, sektör özelinde firma yöneticilerine finansal kararları alma süreçlerinde yol gösterebileceği ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of macroeconomic variables on the capital structure and profitability of publicly traded companies operating in the Basic Metal Industry in Turkey. Specifically, the impact of exchange rate, interest rate, and inflation variables on firms' short-term and long-term debt ratios, as well as on profitability indicators such as ROA and ROE, is examined. The analysis is conducted using the System GMM estimator, one of the panel data analysis methods, and the estimations are carried out via the Stata software. According to the findings, an increase in the exchange rate leads to a rise in both short- and long-term debt ratios and has a positive impact on firm profitability. However, increases in interest rates reduce firms' debt ratios and do not exert a statistically significant effect on profitability. Inflation, on the other hand, displays a positive but weakly significant effect on profitability indicators. These results suggest that firms with a high export volume and foreign currency income at the sectoral level benefit from currency appreciation, while interest rate hikes directly affect borrowing behavior. Among all the variables, the exchange rate stands out as the most influential, exhibiting the highest coefficient across all models, indicating the sector's strong sensitivity to exchange rate fluctuations. Nevertheless, inflation and interest rates also produce varying effects in accordance with the unique dynamics of the sector. This research is expected to contribute to the literature and provide guidance to firm managers in making financial decisions within the sector-specific context.