Grafik tasarım ve sosyal psikoloji ilişkisi: Kozmetik sektörü reklam çalışmaları örneği
The relationship between graphic design and social psychology: The example of cosmetics sector advertising studies
  1. Tez No: 941480
  2. Yazar: NESLİHAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEMİH DELİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüz iletişim çağında grafik tasarım disiplini, hedef kitlede salt estetik bir görünüm oluşturmaktan ziyade, disiplinlerarası iletişim kuran güçlü bir araç haline gelmiştir. Bu yönüyle, yalnızca bir fikri veya mesajı görsel düzeyde ifade etmenin yanı sıra, özellikle reklam tasarımlarında hedef kitlenin duygu, düşünce, davranış ve tutumlarını yönlendirmeyi amaçlayan stratejik bir rol üstlenmektedir. Günümüzde, görsel mesajların çeşitli biçimlerde yoğun bir şekilde üretimi, hedef kitlede fark edilebilir, güçlü ve akılda kalıcı tasarımlar oluşturabilmek adını büyük önem kazanmıştır. Bu doğrultuda, hedef kitlenin psikososyal yapısının iyi analiz edilebilmesi, tasarımın anlam ve iletişim gücünü artıran temel unsur olarak öne çıkmaktadır. Bireylerin toplum içinde geliştirdiği davranışlara ilişkin derinlemesine içgörüler sunan sosyal psikoloji disiplini, grafik tasarım ve uygulama alanlarına önemli katkılar sunmaktadır. Sosyal psikoloji, tasarımcının hedef kitlenin toplumsal bağlamda şekillenen tutum ve davranışlarını, sosyal etkileşim süreçleriyle analiz etmesine olanak tanıyarak, etkili ve ikna edici görsel iletişim stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, grafik tasarım ve sosyal psikoloji disiplini arasındaki ilişkiyi, kozmetik sektörüne yönelik hazırlanan reklam çalışmaları üzerinden incelemeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Toplamda altı bölümde ele alınan çalışmanın birinci bölümünde, araştırma kapsamında belirlenen problem, amaç, önem ve sınırlılıklar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci ve dördüncü bölümleri, araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bu bölümlerde grafik tasarım, sosyal psikoloji ve reklam tasarımları üzerine gerçekleştirilen literatür taraması doğrultusunda, sosyal psikolojinin temel kavramlarının grafik tasarım bağlamında reklam tasarımlarındaki yansıması incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, araştırmanın yöntemi kapsamında izlenilen yol açıklanmıştır. Altıncı bölümünde ise, sosyal psikolojinin temel kavramları ve grafik tasarımın temel öğe ve ilkleri kapsamında, kozmetik sektörüne yönelik reklam tasarımları incelenmiş ve örnek reklam tasarımları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's age of communication, graphic design has evolved beyond merely creating an aesthetic appearance for the target audience, becoming a powerful tool that facilitates interdisciplinary communication. In this regard, it plays a strategic role not only in visually expressing an idea or message but also in guiding the target audience's emotions, thoughts, behaviors, and attitudes, particularly in advertising design. Today, the intensive production of visual messages in various forms has made it crucial to create designs that are noticeable, powerful, and memorable to the target audience. In this regard, a thorough analysis of the target audience's psychosocial structure emerges as a fundamental element that enhances the meaning and communicative power of the design. The discipline of social psychology, which offers deep insights into the behaviors individuals develop within society, makes significant contributions to the fields of graphic design and application. Social psychology enables designers to analyze the attitudes and behaviors of the target audience shaped by the social context through social interaction processes, thereby contributing to the development of effective and persuasive visual communication strategies. This research is a qualitative study that aims to examine the relationship between graphic design and social psychology through advertising campaigns prepared for the cosmetics industry. The study, which is divided into six sections, explains the problem, purpose, importance, and limitations identified within the scope of the research in the first section. The second and fourth sections of the study form the conceptual framework of the research. In these sections, the reflection of the basic concepts of social psychology in advertising designs in the context of graphic design is examined in line with the literature review conducted on graphic design, social psychology, and advertising designs. The fifth section of the study explains the methodology followed in the research. In the sixth section, advertising designs targeting the cosmetics sector are examined and sample advertising designs are prepared within the scope of the basic concepts of social psychology and the basic elements and principles of graphic design.