Türk ve Azerbaycan kamu personel sistemlerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of Azerbaijan and Turkish civil service system
  1. Tez No: 941482
  2. Yazar: MAHAMMAD GAHRAMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karşılaştırmalı Kamu Yönetimi (KKY), farklı ülkelerdeki kamu yönetimi sistemlerini idari yapı, kültürel bağlam ve ulusal özellikler çerçevesinde inceleyen bir analiz yöntemidir (Peters, 2019). Bu bağlamda karşılaştırmalı kamu personel yönetimi de, çeşitli ülkelerdeki personel sistemlerini normatif çerçeve, örgütsel yapı, kültürel dinamikler ve yönetsel işleyiş temelinde analiz eden özgün bir alt alandır (Jreisat, 2005). Bu tez, Türkiye ve Azerbaycan'ın kamu personel yönetimi sistemlerini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemekte; mevzuat, kurumsal yapı, istihdam süreçleri ve uygulamalar bakımından benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca iyi yönetişim ilkeleri temelinde öneriler geliştirmek amaçlanmaktadır. Türkiye'nin örnek ülke olarak seçilme nedeni, kamu personel yönetiminde reformcu yaklaşımı, stratejik insan kaynakları yönetimi anlayışı ve bu alandaki akademik çalışmaların sınırlı olmasıdır. Tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde araştırmanın amacı, yöntemi ve kapsamı belirlenmiş; kuramsal temeller ortaya konmuştur. İkinci bölüm Türkiye kamu personel sistemine, üçüncü bölüm ise Azerbaycan sistemine ayrılmıştır. Dördüncü bölümde iki ülke sistemleri normatif uyum, liyakat, kurumsal etkililik ve etik gibi kriterler üzerinden karşılaştırılmış; beşinci bölümde ise hukuki ve idari politika önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak her iki ülkenin sistemlerinden karşılıklı öğrenmeye dayalı kazanımlar elde edilebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparative Public Administration (CPA) is an analytical approach that examines public administration systems across different countries within the context of administrative structures, cultural settings, and national characteristics (Peters, 2019). In this framework, comparative public personnel management is considered a distinct subfield that analyzes personnel systems based on normative frameworks, organizational structures, cultural dynamics, and administrative practices (Jreisat, 2005).This thesis offers a comparative analysis of the public personnel management systems of Turkey and Azerbaijan. It aims to identify similarities and differences in legislation, institutional structure, recruitment processes, and administrative implementation. It also seeks to propose policy recommendations based on good governance principles.Turkey was selected as a reference country due to its reform-oriented approach to public personnel management, strategic focus on human resources, and the limited academic research in this field. In recent years, Turkey has introduced significant reforms in merit-based recruitment, digitalization, and professionalization of public service. The thesis is structured in five chapters. The first outlines the research's objectives, methodology, and theoretical framework. The second focuses on Turkey's public personnel system, while the third examines Azerbaijan's. The fourth chapter provides a comparative analysis using criteria such as normative alignment, meritocracy, institutional effectiveness, and ethics. The final chapter offers legal and administrative policy recommendations. In conclusion, the study emphasizes that both countries can benefit from mutual learning and the exchange of best practices to strengthen their public personnel systems.