Sanal rekreasyon faaliyetlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi, sınıf öğretmenleri üzerine bir uygulama, Mamak ilçesi örneği
The effect of virtual recreation activities on quality of life, an application on classroom teachers, the case of Mamak district
- Tez No: 941485
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sanal ve artırılmış gerçeklik donanımları gelişen teknoloji ile birlikte varlığını her sektörde göstermektedir. Elbette bu disiplinler arasında arasında turizm ve rekreasyon gibi disiplinler de nasibini almıştır. Bu çalışmada sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik donanımları ile gerçekleştirilen, sanal rekreasyon olarak ifade edilen serbest zaman etkinliklerinin yaşam kalitesine etkisi çeşitli değişkenler bağlamında araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Mamak ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklemini ise sanal rekreasyon deneyimi yaşayan 641 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, sanal rekreasyon faaliyetlerinin sınıf öğretmenlerinin yaşam kalitesini pozitif yönlü olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin cinsiyetlerine, kıdem yılına, eğitim durumuna, yaşına, medeni durumuna ve gelir düzeylerine göre sanal rekreasyon deneyimleri arasındaki farklılıkları araştırılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin cinsiyeti, kıdem yılı, eğitim durumu ve gelir düzeyleri açısından anlamlı bir fark oluştuğu ancak yaş ve medeni duruma göre anlamlı bir farkın oluşmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtual and Augmented Reality equipment shows its presence in every sector with the developing technology.Of course, among these disciplines, tourism and recreation have also had their share.In this study, the effect of free time activities, which are called virtual recreation, carried out with virtual reality and augmented reality equipment, on the quality of life was investigated in the context of various variables. The universe of the study consists of classroom teachers working in Mamak district, and the sample consists of 641 classroom teachers who experienced virtual recreation. As a result of the study, it was revealed that virtual recreation activities positively affect the quality of life of classroom teachers. In addition, in this study, the differences between virtual recreation experiences of classroom teachers according to their gender, seniority years, education status, age, marital status and income levels were investigated. It was revealed that there was a significant difference in terms of gender, seniority years, education status and income levels of classroom teachers, but no significant difference was observed in terms of age and marital status.