GARCH-MIDAS ve GARCH modellerinin performans karşılaştırması: Kripto para birimlerinin oynaklığı üzerine bir uygulama
Performance comparison of GARCH-MIDAS and GARCH models: An application on the volatility of cryptocurrencies
  1. Tez No: 941486
  2. Yazar: GÜLŞAH ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda, dijital varlıkların artan finansal getiri potansiyeli ve yüksek oynaklık düzeyleri, volatilite tahminine yönelik ihtiyacı önemli ölçüde artırmış, bu doğrultuda kripto para birimlerine olan ilgi hızla artmıştır. Bu kapsamda oynaklık tahmini ise, finansal piyasaların dinamik yapısının modellenmesi temel bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu tezin amacı, kripto para piyasalarında volatilite tahmininde geleneksel GARCH tipi modelleri ile GARCH-MIDAS modelinin tahmin performanslarını karşılaştırmalı olarak incelemektir.Bu amaçla, 08.05.2013-03.31.2025 dönemine ait Bitcoin ve Ripple getirileri ile BBDMPU Endeksi kullanılarak, GARCH-MIDAS ve geleneksel GARCH modelleri uygulanmış; elde edilen tahmin performansları çeşitli kayıp fonksiyonları aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kripto getirilerinin volatilite tahmin performansları açısından GARCH-MIDAS modelinin tahmin başarısının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanında ise BBDMPU Endeksi'nin, her iki kripto para biriminin volatilitesi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing financial return potential and high volatility levels of digital assets have significantly increased the need for volatility estimation, and accordingly, interest in cryptocurrencies has increased rapidly. In this context, volatility estimation stands out as a basic tool for modeling the dynamic structure of financial markets.The aim of this thesis is to comparatively examine the estimation performances of traditional GARCH-type models and the GARCH-MIDAS model in volatility estimation in cryptocurrency markets. For this purpose, GARCH-MIDAS and traditional GARCH models were applied using Bitcoin and Ripple returns for the period 08.05.2013-03.31.2025 and the BBDMPU Index; the obtained estimation performances were evaluated through various loss functions.According to the findings, it was determined that the GARCH-MIDAS model had a higher estimation success in terms of volatility estimation performances of crypto returns. In addition, it was determined that the BBDMPU Index has a significant effect on the volatility of both cryptocurrencies.