ABD-Çin rekabetinin yeni dünya düzenine yansımaları
Reflections of the US-China rivalry on the new world order
  1. Tez No: 941525
  2. Yazar: AHMED AL-WALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız ABD'nin hâlihazır küresel hegemon gücünü tehdit eden ve son otuz yıldır ekonomik olarak peyder pey yükseltilen Çin'le rekabetinin şekillenmekte olan dünya düzenine tesirlerini ele almaktadır. Ne var ki her iki ülkenin ekonomik ve siyasi gücünün kabil-i kıyas olmadığı aşikârdır. Her ne olursa olsun bu mücadelenin uluslararası sistemde önemli bir etki yaratacağı kesindir. Biz bu tesiri Morton Kaplan'ın analitik betimleme yöntemi yaklaşımı ve dünya sistem analizi teorisiyle ölçmeye çalıştık. Çalışmada, Amerikan-Çin çıkarları ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiler ve askeri ilişkiler açısından ilişki alanlarının yanı sıra Çin'in uluslararası sistemdeki yükselen rolü, Çin'in yükselişinin göstergeleri ve Amerikan stratejisi ele alındı. Buna ilaveten Çin'in kontrolsüz ve hızlı büyümesine ve buna mukabil siyasal bir tehdit olarak ortaya çıkmasına mukabil ABD'nin geliştirdiği tedbir ve politikaların analizi, bu makalenin temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research sheds light on China as one of the emerging countries that threatens the unified pole position of the USA. The level of political, cultural, social, ideological and economic development for each. The study followed a combination of“Morten Kaplan's”analytical descriptive approach and systems analysis approach to monitor and analyze the relations between China and the United States and to clarify the impact and vulnerability relationships that relate them to the new world. international order. In the study, China's rising role in the international system, the indicators of the rise of China and the American strategy were discussed, as well as the areas of relations between the American Chinese interests and the economic and military relations between the United States and China. To contain the rise of China and the outcome was about a future vision of the rise of China and its effect on American hegemony.