Çanakkale ilinin nüfus yapısı
  1. Tez No: 94153
  2. Yazar: SALEM KHALAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
n ÖZET Bu çalışmada amacımız Çanakkale'nin nüfus yapısını incelemek ve değerlendirmektir. Aynı zamanda Çanakkale'nin nüfus yapısının Türkiye'nin genel nüfus yapısıyla karşılaştırması yapılmıştır. Çanakkale'nin Iokasyonunun önemi, Çanakkale'nin eski yerleşim yerleri ve eski tarihi, Osmanlı dönemindeki tarihi, nüfus tahminleri ve sayım ı yıllarındaki nüfusu çalışmamızın inceleme konusunu olmuştur. Cumhuriyet dönemindeki nüfusun özellikleri, nüfus değişimi, yoğunluğu, kırsal ve kentsel nüfus, yaş ve cinsiyet yapısı, medeni durumu, sağlık, eğitim ve kültürel durumu, ekonomik faaliyetlerdeki nüfus ve göç hareketleri ele alınmıştır, Yapılan bu araştırma, incelenme ve değerlendirme sonucunda Çanakkale'nin geçmişten günümüze kadar olan nüfus yapısı ve değişimi ortaya konulmuş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, our aim is to examine and evaluate Çanakkale's population structure. Çanakkale's population structure with Turkey's general population structure was also compered. Our study focused on Çanakkale's location importance, history, population estimates and population while the population studies during Ottoman Empire period. In addition, characteristics of population during Republic period, population changes, and density, population of urban and suburb places, structure of age and sex, marital status, health, education and cultural level population during economic facilities and migration movement were taken into consideration. After making research, investigation and evaluation about this study, Çanakkale's population structure and variation from past to now, has been obtained.