Bağlama ses tablasında kevlar uygulaması ve ses özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Kevlar application in bağlama soundboard and investigation of its effects sound proporties
  1. Tez No: 941540
  2. Yazar: ÜMİT ÇİÇEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MARUF ALASKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Müzik, Crafts, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
'Bağlama Ses Tablasında Kevlar Uygulaması ve Ses Özellikleri Üzerine Etkilerinin Araştırılması' adlı çalışmamız, müzik kültürümüzün önemli çalgılarından biri olan bağlamanın ses gürlüğü açısından devam eden bazı eksik taraflarının iyileştirilmesine yönelik yapılmıştır. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bağlamanın tarihçesi ve yapısal özellikleri, ses ve tını kavramlarının açıklanması, kevlar teriminin açıklanması ve kullanım alanları, sandviç tabla (double tops) teriminin açıklanması ve bağlamaya uygun sandviç tabla modelleme konularıyla ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, analizi yapılacak bağlamanın özellikleri ve analizi yapılacak bağlamanın ses tablalarının yapım aşamaları fotoğraflarla desteklenerek anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, analiz ve karşılaştırma yöntemleri açıklanarak standart ses tablası ile sandviç tabla uygulanan bağlamanın ses analizleri fotoğraflarla desteklenerek anlatılmıştır Dördüncü bölümde, standart ses tablası ile sandviç tablalardan elde edilen bulgular iki ve üç boyutlu grafiklerle desteklenerek, ses tablaları arasındaki farklar ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı geleneksel çalgılarımızdan biri olan bağlamının, ses gürlüğünün belli yöntemler izlenerek, gitar ve keman gibi ses gürlüğü konusunda belli bir standarda sahip olan çalgılar arasında yer almasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Kevlar Application on Baglama Soundboard and Investigation of Its Effects on Sound Characteristics', which is one of the important instruments of our music culture, was carried out to improve some of the deficiencies of the baglama in terms of sound volume. The thesis consists of four chapters apart from the introduction and conclusion. In the first chapter, information about the history and structural characteristics of the baglama, explanation of the concepts of sound and timbre, explanation of the term kevlar and its usage areas, explanation of the term double tops and modeling of sandwich tops suitable for the baglama are given. In the second part, the characteristics of the baglama to be analyzed and the construction stages of the soundboard of the baglama to be analyzed are explained with photographs. In the third part, the analysis and comparison methods are explained and the sound analysis of the standard soundboard and the sound analysis of the baglama with sandwich soundboard are explained with the support of photographs. In the fourth section, the findings obtained from the standard soundboard and sandwich soundboards were supported with two and three dimensional graphs, and the differences between the soundboards were revealed. The aim of this study is to ensure that the sound loudness of the bağlama, one of our traditional instruments, is among the instruments that have a certain standard in terms of sound loudness, such as guitar and violin, by following certain methods.Our study titled 'Kevlar Application on the Baglama Soundboard and Investigation of Its Effects on Sound Properties'