Popülizm ve dijital çağdaki dönüşümü: 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri örneği
Populism and its transformation in the digital age: the case of the 2023 Presidential Elections
- Tez No: 941559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL FİDAN BARİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İçerisinde metodolojik açıdan farklılıkları barındıran ve kavramsal yönüyle tartışmaya açık olan popülizm, küresel açıdan zaman ve bağlamlara göre çeşitlilik içermektedir. Dijital çağdaki X platformu bağlamıyla ele alınan farklı ideolojileri barındıran popülist söylemlerin popülistler tarafından nasıl ve hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığını analiz etmeyi amaçlayan bu çalışmada, 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde siyasi parti ve ittifaklarının cumhurbaşkanı adaylarının popülist söylemleri, Ruth Wodak'ın sağcı popülist partilerin söylemlerine karşı oluşturmuş olduğu kodlama cetvelindeki kategoriler temel alınarak eleştirel söylem çözümleme yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada, Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 14 Mayıs ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki tüm X paylaşımları incelenirken Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ve seçime iki gün kala adaylıktan çekilen Memleket Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin 14 Mayıs'a kadar olan X paylaşımları eleştirel söylem çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, tüm adayların X platformu üzerinden popülist söylem stratejilerini belirgin biçimde kullandığı ancak Ata İttifakı adayı Sinan Oğan'ın halka hitap etme içerikli paylaşımlarının daha fazla olduğu, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın popülist tondaki söylemlerinin ''biz'' stratejisiyle daha fazla oluşturulduğu ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise ''onlar'' sunumunu diğer adaylara göre daha fazla kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna bağlı olarak Türk siyasetindeki bu popülistlerin X platformu aracılığıyla popülist söylemlerini şekillendirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Populism, which contains methodological differences and is open to debate in its conceptual aspect, includes diversity in time and context from a global perspective. In this study, which aims to analyze how and for what purposes populist discourses, which include different ideologies and are addressed in the context of the X platform in the digital age, are used by populists, the populist discourses of the presidential candidates of political parties and alliances in the 14 May and 28 May 2023 Presidential elections were examined using the critical discourse analysis method, based on the categories in the coding table created by Ruth Wodak against the discourses of right-wing populist parties. In the study, all X posts of the People's Alliance presidential candidate Recep Tayyip Erdoğan and the Nation Alliance presidential candidate Kemal Kılıçdaroğlu during the presidential transition process on May 14 and May 28 were examined, while the X posts of the Ata Alliance candidate Sinan Oğan and the Homeland Party candidate Muharrem İnce, who was removed from candidacy two days before the election, were analyzed until May 14 using the analysis method. As a result of the study, it was found that all candidates clearly implemented their populist strategies via the X platform, but the Ata Alliance candidate Sinan Oğan had more posts addressing the public, the People's Alliance candidate Recep Tayyip Erdoğan supported his populist-toned speeches more with the“we”strategy, and the Nation Alliance candidate Kemal Kılıçdaroğlu used the“them”presentation more than the other candidates. Accordingly, it was realized that these populists in Turkish politics shaped their populist discourses via the X platform.