Volkswagen imgesi, reklamları ve kitlesine genel bir bakış
A General outlook to the volkswagen image, commercials and people
- Tez No: 94157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET Volswagen'in Sedan ve Station Wagon'lan, bu araştırmada simgesel değerleri, özdeşleştirildikleri alt kültür ve bugünkü tutkunları için ifade ettikleri anlamlan açısından irdelenmektedir. Bunun yamsıra, VW reklamlan'nm yüzyılın en başarılı reklamları olarak kabul edildiği saptamasından yola çıkarak araçların gördükleri ilgide ve imgelerinde reklamlarının etkisi araştırılmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde reklam, imge, simge ve mit kavramları belirlenerek VW reklamları, tarihçesi ve kültürü incelenmektedir. îkinci bölüm; VW reklamlarının gösterge çözümlemelerinden oluşmaktadır. Onüç tane reklam görüntüsünün üçü başka ürün reklamlarında imgeleri kullanılan VW Sedan' a, iki tanesi ise bir başka VW ürünü olan Golf reklamında imgesinden yararlanılan Sedan' a ayrılmıştır. Üçüncü bölüm, VW sürücüleri ile yapılan anket çalışması ve sonuçlarının tartışmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our research, the Sedan and Station Wagons of Volkswagen are being examinated with a view about their symbolical worths, their identity with the opposite culture their affects in today, and the meanings they have. The research is composed of three sections. İn the 1st section, VW advertisements, it's history and culture is being examinated by determinating the consepts; advertisement, image, symbol and mythos. The 2nd section is about the indicator analysis of VW advertisements. Three of the thirteen advertise apparences belong to the VW Sedan, two of them to the Sedan, which is used with is image in the advertisements of VW Golf ( which is another product of VW). The 3th section is composed of the results of the survey and it's discussion we made with VW users. : » )K ftM * vj. c » t. *. ' ' vf'v'Kl