Impact of responsible leadership on employee retention at Volkswagen, Germany: Examining the mediating role of corporate social responsibility (CSR) and green recruitment practices
Almanya'daki Volkswagen'de sorumlu liderliğin çalışanların işe devam ettirilmesi üzerindeki etkisi: Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ve yeşil işe alım uygulamalarının aracılık rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 999021
  2. Yazar: SOUHAIL AYARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sorumlu liderliğin yeşil işe alım uygulamalarının gelişimini nasıl etkileyebileceğini ve dolayısıyla çalışanların şirkette kalma oranını nasıl artırabileceğini incelemeyi ve kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kavramı ile yeşil işe alım uygulamalarının bu ilişkiye aracılık edip etmediğini araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma, nicel bir kesitsel çalışmada tümdengelimsel bir tasarıma sahipti. Araştırmaya, organizasyon içindeki rol ve deneyimlerin eşit dağılımını yakalamak amacıyla amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen Volkswagen UK'nin 150 çalışanı dahil edildi. Veriler, deneklere dağıtılan kapalı uçlu, kendi kendine uygulanan bir anket kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde kullanılan istatistiksel yöntemler, doğrudan ve dolaylı etkileri ölçmek için tanımlayıcı istatistikler, normallik ve güvenilirlik testleri, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyondu. Güvenilirlik, Cronbach'ın Alfa'sı gibi testler kullanılarak ölçüldü ve ilişki ve aracı rolü, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak incelendi. Analizin temel sonuçları, yeşil işe alım uygulamaları ve çalışanların elde tutulması sürecinin, sorumlu liderliğin dikkate alınmasıyla olumlu yönde etkilendiği ve her iki süreç arasındaki bağlantıların, yeşil işe alım ve kurumsal sosyal sorumluluğun aracı rolüyle güçlendirildiği yönündeydi. Bu bulgular doğrultusunda, Volkswagen'in tüm seviyelerde sorumlu liderlik kültürünü teşvik etmesi ve etik ve çevresel gündemiyle güçlü bir şekilde özdeşleşebileceği iş gücünü işe almak ve elde tutmak için yeşil işe alım fikrini insan kaynakları planlarına dahil etmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed at exploring how responsible leadership could influence the development of a green recruitment practice, and consequently enhance employee retention, as well as examine whether the concept of corporate social responsibility (CSR) and green recruitment practices mediate this relationship. This study was a deductive design in a cross-sectional study that was quantitative. The survey included 150 employees of Volkswagen UK who were sampled using purposive sampling as a way of capturing an equal distribution of roles and experience within the organization. Data was collected using a closed-ended self-administered questionnaire issued to the subjects. Statistical methods used to analyze the data were the descriptive statistics, normality and reliability tests, Pearson correlation analysis and hierarchical regression to measure the direct effects and indirect effects. Reliability was measured using tests like Cronbach's Alpha, and the relationship and the mediatory role were examined using Pearson correlation analysis and regression analysis. The key results of the analysis were that the process of green recruitment practice and employee retention was affected beneficially by the consideration of responsible leadership, and the links between both processes were enhanced by the mediating role of green recruitment and CSR. Following these findings, it can be advised that Volkswagen should promote the culture of responsible leadership at all levels and incorporate the idea of green recruitment into its human resource plans to be able to hire and retain its workforce with which it can strongly identify with its ethical and environmental agenda.