Atık ısıyı elektrik enerjisine dönüştüren yeni polimer-borofen nanokompozit esaslı termoelektrik jeneratör modül
Prepariton of thermoelectric generator panels based on polymer borophane nanocpmposite for converting waste heat into electricial energy
  1. Tez No: 941601
  2. Yazar: RUMEYSA AYŞENUR TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN TAŞALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Etkin Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, elektrik üretimi teknolojisi kapsamında PEDOT: PSS: Borofen-ZnO P-N eklem TEJ hazırlanıp termoelektrik karakteristikleri literatürde ilk kez belirlenmiştir. PEDOT:PSS:Borofen-ZnO P-N eklem TEJ'de, özellikle 5 µm kalınlığındaki TEJ yapısında, 350-380 K aralığında güç faktörünün 3000-4000 µWm⁻¹K⁻² seviyelerine ulaştığı görülmüştür. Bu, malzemenin ince film formunda yüksek termoelektrik verimlilik sergilediğini göstermiştir. Ancak, kalınlık arttıkça performansın düşmesi, malzemenin optimal termoelektrik özelliklerinin ince yapılar için daha uygun olduğunu göstermiştir. PEDOT:PSS:Borofen-ZnO P-N eklem TEJ'in, özellikle ince film uygulamaları için yüksek güç faktörü sunduğu ve düşük-orta sıcaklık aralığında (300-380 K) etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu TEJ, esnek ve hafif malzeme gerektiren uygulamalarda (giyilebilir termoelektrik jeneratörler gibi) avantaj sağlayabilir. İleriki çalışmalarda, düşük sıcaklıklarda çalışan kompakt ve esnek termoelektrik jeneratörler geliştirilmek amaçlanırsa PEDOT:PSS:Borofen-ZnO P-N eklem TEJ kullanışlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, PEDOT: PSS: Borophene-ZnO P-N junction TEJ P-N junction TEJ were prepared within the scope of electricity generation technology and their thermoelectric characteristics were determined for the first time in the literature. In the PEDOT: PSS: Borophene-ZnO P-N junction TEJ, especially in the 5 µm thick TEJ structure, it is observed that the power factor reaches 3000-4000 µWm⁻¹K⁻² levels in the range of 350-380 K. This showed that the material exhibits high thermoelectric efficiency in thin film form. However, the decrease in performance with increasing thickness showed that the optimal thermoelectric properties of the material are more suitable for thin structures. It was concluded that PEDOT:PSS:Borofen-ZnO P-N junction TEJ offered high power factor especially for thin film applications and was effective in the low-medium temperature range (300-380 K). This TEJ could provide advantages in applications requiring flexible and lightweight materials (such as wearable thermoelectric generators). In future studies, if it is aimed to develop compact and flexible thermoelectric generators operating at low temperatures, PEDOT:PSS: Borophene-ZnO P-N junction TEJ will be more useful.