Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yaşayan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bireylerin deprem süresince beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Examination of the nutritional habits of individuals affected by the February 6 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake living in the Islahiye district of Gaziantep during the earthquake
- Tez No: 941607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GANİYUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyomühendislik, Nutrition and Dietetics, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremini yaşayan bireylerin deprem süresince beslenme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini incelemek ve gelecekte meydana gelebilecek bir deprem sonrasında yardımların daha bilinçli yapılması ve menülerin daha dengeli hazırlanmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2024 haziran ve temmuz ayı içerisinde Gaziantep İslâhiye ilçesinde ikamet eden ve depremi yaşamış 15-65 yaş aralığındaki 384 gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, deprem öncesi ve sonrası sağlık bilgileri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmış ve depremin fiziksel ve psikolojik etkilerini anlamaya yönelik sorular sorulmuştur. Çalışma katılımcılara uygulanan yüz yüze anket formuyla değerlendirilmiş ve anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde anova testi, t testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çalışmaya katılan bireylerin %50,52'si konteyner kentte, %44,27'si betonarme evde, %5,21'i prefabrik ev ve çadırda kaldığı gözlemlenmiştir. Bireylerin deprem öncesi ve sonrası kilo ve BKİ değerleri kıyaslandığında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Bireylerin deprem öncesi ve sonrası ana öğün, ara öğün, su ve kahve tüketim ortalamaları kıyaslandığında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Ancak çay tüketim ortalamaları kıyaslamasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup deprem sonrası çay tüketim ortalaması artmıştır. Depremde evi yıkılan bireylerin gece yatmadan önce yemek yeme ve iştah durumuyla olan ilişkisinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Depremde ailesinden birini kaybeden bireylerin gece yatmadan önce yemek yeme durumunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p>0,05). Fakat depremde ailesinden birini kaybeden bireylerin iştah durumuyla olan ilişkisinde anlamlı bir farklılık bulunmuş ve iştah değişikliği yaşandığı gözlemlenmiştir (p0,05). Bireylerin deprem sonrası yaşadıkları alana göre kilo ve BKİ değişimleri incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is about individuals who experienced the February 6 earthquake centered in Kahramanmaraş. eating habits during the earthquake to examine how it has changed and after a future earthquake providing aid more consciously and to prepare menus more balanced was made for the purpose of making a contribution. The study will be carried out in June and July 2024 residing in Gaziantep Islahiye district and those between the ages of 15-65 who experienced the earthquake it was conducted with 384 volunteer participants. Participants sociodemographic characteristics, pre- and post-earthquake health information, anthropometric measurements, physical activity habits and nutritional habits questioned and physical and psychological effects of the earthquake comprehension questions were asked. The study was evaluated with a face-to-face survey form applied to the participants and the data obtained from the surveys were analyzed with the SPSS 22.0 program. In the analysis of data anova test, t test and chi-square test were used. According to the research results; 50.52% of the individuals participating in the study lived in a container city, 44.27% in a reinforced concrete house, it was observed that 5.21% stayed in prefabricated houses and tents. Weight and BMI values of individuals before and after the earthquake when compared, no significant difference was found (p>0.05). Individuals before and after the earthquake average main meal, snack, water and coffee consumption no significant difference was found when compared (p>0,05). However, in comparison of tea consumption averages a significant difference was detected average tea consumption increased after the earthquake. Individuals whose houses were destroyed in the earthquake eating before going to bed at night and its relationship with appetite no significant difference was found (p>0.05). Individuals who lost a family member in the earthquake in case of eating before going to bed at night no significant difference was found (p>0.05). But individuals who lost a family member in the earthquake in relation to appetitea significant difference was found and a change in appetite was observed (p0.05). According to the area where individuals live after the earthquake when weight and BMI changes were examined no significant difference was found (p>0.05).