İzmir körfezi kıyı sularının makroflora ile kalite sınıflandırması
Quality classification of İzmir bay coastal waters with macroflora
  1. Tez No: 941606
  2. Yazar: GÜLBAHAR DAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi (SÇD, 2000/60/EC) ve Deniz Strateji Direktifi (DSÇD, 2008/56/EC) kapsamında İzmir Körfezi'nde (Ege Denizi, Türkiye) 6 istayondan (Mordoğan, Urla, İnciraltı, Bayraklı, Karşıyaka ve Foça) makroflora ile makrofit indeksler kullanılarak kıyı sularının ekolojik durum değerlendirmesini kapsamaktadır. EEI ile MA-LUSI arasındaki ilişki sonuçları test edilmiştir. Herbir istasyondan 0-3 m arası derinlikten yaz ve sonbahar mevsimlerinde örnekleme aracı olarak 625 cm² (25x25 cm) alana sahip kuadrat kullanılarak yapılmıştır. Örnekler öncelikle laboratuvarda gruplarına ayrılmış ve tayin edilmiştir. Ekolojik kalite sınıfı belirlemede“Ekolojik Değerlendirme İndeksi”uygulanmıştır. Her bir istasyonun fiziko-kimyasal değişkenleri (pH, sıcaklık, oksijen, turbidite, kondüktivite, tuzluluk değerleri) tespit edilmiştir. Ekolojik Değerlendirme İndeksi' ne göre makrofit örnekleri iki ekolojik durum grubuna (ESG I ve ESG II) ayrılmıştır. ESG I ve ESG II mutlak bolluğu, makrofit örneklerinin ortalama yüzde örtü değeri ve EEI değerleri hesaplanmıştır. Ekolojik Değerlendirme İndeksi değerleri Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi' nin belirttiği 0 ile 1 arasındaki ekolojik kalite oranına dönüştürülmüştür. Her bir çalışma alanı beş ekolojik durum içinde sınıflandırılmıştır. Çalışma sonucunda üç istasyonun [Foça (0,85 EEIeko), Urla (0,83 EEIeko) ve Karaburun (0,81 EEIeko)]“Çok İyi”, bir istasyonun [İnciraltı 0,32 EEIeko]“Orta”, bir istasyonun [Bayraklı 0,16 EEIeko]“Zayıf”ve bir istasyonun [Bostanlı 0,04 EEIeko]“Kötü”ekolojik durum sınıfında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Macro algae and angiosperms are specified as one of the biological quality elements within the scope of European Union Water Framework Directive (WFD, 2000/60/EC) and Marine Strategy Directive (WSFD, 2008/56/EC). This study covers the ecological status assessment of coastal waters from 6 stations (Mordoğan, Urla, Inciraltı, Bayraklı, Karşıyaka and Foça) in Izmir Bay (AegeanSea, Turkey) using macro flora and macrophyte indices. The relationship between EEI and MA-LUSI wastested. Sampling was done using a 625 cm² (25x25 cm) quadrat from 0-3 m depth in summer and autumn seasons. Samples were first grouped and determined in thelaboratory. The“Ecological Evaluatıon Index”was applied to determine the ecological quality class. The physico-chemical variables (pH, temperature, oxygen, turbidity, conductivity, salinityvalues) of each station were determined. According to the Ecological Assessment Index, macrophyte samples were divided into two ecological status groups (ESG I and ESG II). ESG I and ESG II absolute abundance, average percent age cover value of macrophyte samples and EEI values ​​were calculated. Ecological Assessment Index values ​​were converted to ecological quality ratio between 0 and 1 specified by the European UnionWater Framework Directive. Each study area was classified into five ecological statuses. As a result of the study, it was determined that three stations [Foça (0,85 EEIeco), Urla (0,83 EEIeco) and Karaburun (0,81 EEIeco)] were in the“Very Good”ecological status class, one station [İnciraltı 0,32 EEIeco] was in the“Medium”ecological status class, one station [Bayraklı 0,16 EEIeco] was in the“Poor”ecological status class and one station [Bostanlı 0,04 EEIeco] was in the“Bad”ecological status class.