Organize sanayi bölgelerindeki açık yeşil alanlarının çalışanların yaşam kalitesine etkisi: Dilovası Organize Sanayi örneği
The effect of open green areas in organized industrial zones on the quality of life of employees: The case of Dilovası Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 941643
  2. Yazar: AYCAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ağır iş yükü ve uzun çalışma saatleri olan organize sanayi çalışanlarının iş yerleri çevresindeki açık yeşil alanlar yaşam kalitesine etkilidir. Bu çalışmada açık yeşil alanların çalışanların yaşam kalitesine ne şekilde etki ettiğini belirlemek amaçlanmıştır. Dilovası OSB'de açık yeşil alanların dağılımı belirlenmiş ve OSB'ler için açık yeşil alan planlama ve tasarım önerileri ortaya konulmuştur. Çalışanların bu alanları kullanması ile yaşam kalitesi ölçeğinde verdikleri cevaplar karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan toplamda 200 kişiye araştırmanın ölçeği uygulanmış, çalışanların boş zaman aktivitelerine katılımlarına yönelik 3'lü likert tipi anket, Mutluluk ve yaşam kalitesi ölçeğinde 5'li likert tipi anket uygulanmıştır. Bulgular analiz edildiğinde araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerinin, rekreasyonel aktivitelere katılım düzeylerine pozitif yönde etki ettiği görülmüştür. Buna ek olarak, bireylerin rekreasyonel aktivitelere katılım seviyelerinin de bireylerin mutluluk seviyeleriyle yine pozitif yönde bir ilişkisi olduğu tespit edilmiş, mutluluk seviyesi arttıkça çalışanların yaşam kalitesinin de doğru oranda yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Open green areas around the workplaces of organized industrial workers with heavy workloads and long working hours are effective on the quality of life. This study aims to determine how open green areas affect the quality of life of employees. The distribution of open green areas in Dilovası Organized Industrial Zone was determined and open green area planning and design suggestions for OIZs were presented. The answers given by employees on the quality of life scale were compared with the use of these areas. In this direction, the scale of the research was applied to a total of 200 people working in Dilovası Organized Industrial Zone, a 3-point Likert-type survey was applied for employees' participation in leisure activities, and a 5-point Likert-type survey was applied on the happiness and quality of life scale. When the findings were analyzed, it was seen that the demographic characteristics of the individuals participating in the study positively affected their participation in recreational activities. In addition, it was determined that the participation levels of individuals in recreational activities were also positively related to the happiness levels of individuals, and it was determined that as the happiness level increased, the quality of life of employees increased at the same rate.