Farklı meyve kabuklarından enzimatik ekstraksiyon yöntemi ile fitokimyasal bileşiklerin elde edilmesi
Enzymatic extraction of phytochemical compounds from different fruit peels
  1. Tez No: 941642
  2. Yazar: DİCLE ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada farklı meyve kabuklarından (nar, mandalina ve muz) enzimatik (Viskozyme) ekstraksiyon yöntemi kullanılarak fitokimyasal bileşikler ekstrakte edilmiştir. Her bir meyve kabuğu için, yüksek verimde fenolik bileşik ekstraksiyonu için uygun koşullar belirlenmiştir. Uygun ekstraksiyon süresi ve sıvı/katı oranı incelenen tüm kabuklar için 50 ºC ve pH 5'te, 60 dakika ve 10 sıvı/katı (mL/g) olarak belirlenmiştir. Enzim aktivitesi nar kabuğu için 0.079 U/mL, muz ve mandalina kabukları için 0.13 U/mL olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda ekstrakte edilen toplam fenolik bileşik miktarı nar, mandalina ve muz kabukları için sırasıyla 184.18 mg GAE/g, 17.40 mg GAE/g ve 9.00 mg GAE/g; toplam flavonoid bileşik miktarları ise sırasıyla 91.12 mg KE/g, 10.38 mg KE/g ve 5.06 mg KE/g olarak bulunmuştur. Ekstraktların DPPH, FRAP ve TEAC yöntemlerine göre antioksidan aktiviteleri nar kabukları için sırasıyla 79.43 μmol TE/L, 133.27 μmol TE/L ve 4965.44 μmol TE/L; mandalina kabukları için 1.19 μmol TE/L, 5.64 μmol TE/L ve 178.16 μmol TE/L ve muz kabukları için 2.28 μmol TE/L, 5.68 μmol TE/L ve 149.68 μmol TE/L olarak belirlenmiştir. Enzimatik ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen ekstraktların toplam fenolik ve toplam flavonoid madde içerikleri ve antioksidan aktivitesi geleneksel ekstraksiyon yöntem ile elde edilen sonuçlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ektraktların potansiyel antidiyabetik özellikleri α-amilaz inhibitör aktivitesi ölçülerek saptanmıştır. Geleneksel ve enzimatik ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilen ekstraktlardan, yalnızca nar kabuğu ekstraktlarında %21.24 (geleneksel) ve %22.17 (enzimatik) oranlarında α-amilaz inhibisyon aktivitesi bulunmuştur. Sonuçlar incelenen meyve kabuklarının yüksek miktarda biyoaktif bileşiklere sahip olduğunu, atıkların biyoaktif bileşik üretimi için uygun ham maddeler olarak değerlendirilebileceğini ve enzim destekli ekstraksiyon yönteminin fenolik bileşiklerin ekstraksiyonunda çevre dostu alternatif bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phytochemical compounds were extracted from different fruit peels (pomegranate, tangerine and banana) using the enzymatic (Viscozyme) extraction method. To extract phenolic compounds with high yield, suitable extraction conditions were determined for each fruit peel. The suitable extraction time and liquid/solid ratio for investigated peels at 50°C and pH 5 were determined as 60 minutes, and 10 liquid/solid (mL/g). Enzyme activity was determined as 0.079 U/mL for pomegranate peel and 0.13 U/mL for banana and mandarin peels. Under these conditions, the total phenolic content of pomegranate, mandarin, and banana peels were found as 184.18 mg GAE/g, 17.40 mg GAE/g, and 9.00 mg GAE/g, respectively, while the total flavonoid contents were recorded as 91.12 mg QE/g, 10.38 mg QE/g, and 5.06 mg QE/g, respectively. The antioxidant activities of the extracts according to DPPH, FRAP, and TEAC methods were determined as 79.43 μmol TE/L, 133.27 μmol TE/L, and 4965.44 μmol TE/L for pomegranate peel respectively, 1.19 μmol TE/L, 5.64 μmol TE/L, and 178.16 μmol TE/L for mandarin peel and 2.28 μmol TE/L, 5.68 μmol TE/L, and 149.68 μmol TE/L for banana peels, respectively. It was found that enzymatic extraction yields significantly higher total phenolic and flavonoid contents and antioxidant activity, compared to conventional extraction methods. The potential antidiabetic properties of the extracts were assessed by evaluating their α-amylase inhibitory activity. Among the extract obtained by conventional and enzymatic extraction methods, only pomegranate peel extracts exhibited α-amylase inhibitory activity, with the inhibition rates of 21.24% and 22.17% respectively. The results showed that the examined fruit peels had high amounts of bioactive compounds, these wastes could be evaluated as suitable raw materials for the production of bioactive compounds, and the enzyme-assisted extraction method was an environmentally friendly alternative method for the extraction of phenolic compounds.