Hesaplamalı malzeme mühendisliği teknolojisi ile hadde merdanesi kimyasal bileşim optimizasyonu uygulamaları
Roll mills chemical composition optimization applications with computational materials engineering technology
  1. Tez No: 941679
  2. Yazar: MURAT KUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Haddehaneler için en kritik ekipmanlardan biri olan hadde merdaneleri, üretimin güvenliği ve maliyetlerin optimize edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Haddehaneler, uygun fiyat ve yüksek performans sunan merdaneleri tercih ederken, merdane üreticiler artan maliyetlerle mücadele etmekte ve yenilikçi çözümler aramaktadır. Merdane maliyetlerini düşürmek amacıyla alaşım elementlerinin optimum miktarının belirlenmesi gerekmektedir. Ancak, bu kimyasal bileşimlerin deneme-yanılma yöntemiyle üretilip, test edilmesi hem zaman hem de maliyet açısından dezavantaj oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hesaplamalı malzeme mühendisliği çerçevesinde CALPHAD (CALculation of PHAse Diagrams) tekniği kullanılarak, istenilen mikroyapı özelliklerine göre uygun kimyasal bileşimler tasarlanarak uygunluğu test edilmek istenilmiştir. Bu yöntemle, karbür, sementit ve grafit gibi fazların miktar ve dağılımları optimize edilmiştir. Hesaplanan bileşimler üzerinden gerçekleştirilen merdane dökümleri sonrası, mikroyapı incelemeleri, karbür tayinleri, aşınma testleri, yüzey pürüzlülüğü ölçüm çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hem haddehanelerin taleplerini karşılayacak hem de maliyet ve üretim süreçlerini iyileştirecek bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışma, CALPHAD tekniğinin hadde merdanesi tasarımında sağladığı avantajları göstermekte ve malzeme mühendisliğinde yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rolls are among the most critical equipment for rolling mills, playing a vital role in ensuring production safety and cost optimization. While rolling mills prefer rolls that offer both cost-effectiveness and high performance, roll manufacturers face increasing production costs and are in search of innovative solutions. Reducing roll costs requires the optimization of alloying element quantities. However, producing and testing these chemical compositions through trial-and-error methods poses significant disadvantages in terms of both time and cost. This study aimed to test the suitability of suitable chemical compositions by designing them according to the desired microstructure features using the CALPHAD (CALculation of PHAse Diagrams) technique within the framework of computational materials engineering. This method optimizes the amount and distribution of carbide, cementite, and graphite phases. After the roll castings were performed on the calculated compositions, microstructure examinations, carbide determinations, wear tests, and surface roughness measurement studies were carried out. The obtained results provide an approach that will both meet rolling mills' demands and improve cost and production processes. This study shows the advantages of the CALPHAD technique in rolling roll design and offers an innovative solution in materials engineering.