Vergi kaçakçılığı suçlarının soruşturma usulü ve delillerin değerlendirilmesi
Investigation procedure of tax evasion crimes and evaluation of its evidence
  1. Tez No: 941688
  2. Yazar: OSMAN ALP MORİLİPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ceza muhakemesinde yer alan genel soruşturma usulü yerine kanun koyucu tarafından vatandaşların mali emniyetlerinin korunması maksadıyla vergi kaçakçılığı suçlarının soruşturulmasına ilişkin özel bir soruşturma usulü öngörülmüştür. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 367'nci maddesinde düzenlenen bu usul ve esaslara yakından bakıldığında, suçun tespiti için iki farklı usul öngörülmüştür. Kanun koyucu bu iki usulü, Cumhuriyet savcısının sair suretlerle öğrenmesi ve vergi inceleme memurları tarafından yürütülen inceleme sonucunda öğrenilmesi şeklinde belirlemiştir. Suçun tespitinin devamında ise, kamu davasının açılabilmesi için rapor değerlendirme komisyonundan kovuşturma şartı (dava şartı) niteliğini haiz mütalaanın alınması gerekmektedir. Sağlanan mütalaa ile kamu davası açılabilmekte ve yargılama yürütülebilmektedir. Yargılamanın sonuçlandırılabilmesi için ise, mahkeme tarafından belli başlı delillere ihtiyaç duyulmaktadır. Anlatıldığı üzere, vergi kaçakçılığı suçunun tespitinden yargılamanın sonuçlandırılmasına kadar giden süreç çalışmada detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmada öncelikle, vergi kaçakçılığı suçlarının ceza genel hukuku bağlamında değerlendirmesi yapılmıştır. Akabinde soruşturma usulü detaylı bir şekilde açıklanarak uygulamada var olan sorunlara, soruşturma usulündeki farklılıklara, mütalaa müessesesine detayları ile değinilmiştir. Son olarak da yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda yargı mercilerinin kullandığı hukuka uygun olan deliller yargı kararları ile desteklenerek anlatılmıştır. Çalışma ile amaçlanan, vergi kaçakçılığı suçlarının soruşturma usulünün genel muhakeme sürecinden farklılık oluşturan noktaları ile elde edilen delillerin değerlendirilmesi, literatürdeki görüşler ve içtihatlar ışığında ele alınarak literatüre katkı sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Instead of the general investigation procedure in criminal law, the legislator has established a special investigation procedure for tax evasion crimes to protect citizens' financial security. Article 367 of the Tax Procedure Law No. 213 regulates this procedure, which envisions two distinct methods for determining the crime. The legislator defines these methods as: the public prosecutor learning through other means, and learning through an investigation conducted by tax inspection officers. Following the determination of the crime, an opinion from the report evaluation committee, which serves as a prosecution condition, must be obtained before a public lawsuit can be filed. Once the opinion is obtained, the lawsuit can proceed, and the trial can be conducted. For the trial to conclude, the court requires specific evidence. As explained, the process from determining the tax evasion crime to concluding the trial is discussed in detail in the study. The study first evaluates tax evasion crimes within the context of general criminal law. Then, the investigation procedure is explained in detail, addressing practical issues, differences in investigation methods, and the opinion procedure. Finally, the evidence used by judicial authorities in investigations and prosecutions is explained, supported by judicial decisions. The aim of the study is to contribute to literature by examining the unique points of the investigation procedure for tax evasion crimes and evaluating the evidence in light of opinions and case law.