Etçi genotip tavuk yumurtalarında opaklık durumunun kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve etlik piliç performansına etkisi
Effect of opacity status in broiler genotype chicken eggs on hatching results, chick quality and broiler performance
  1. Tez No: 941689
  2. Yazar: CENK ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmasının amacı farklı yaşlardaki etlik ebeveynlerden elde edilen yumurtaların opaklığının ağırlık, ağırlık kaybı, döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçka randımanı, embriyo ölümleri, kabuk kalınlığı, çıkım zamanı, civciv ağırlığı, civciv verimi, civciv kalite skoru, civciv uzunluğu ve etlik piliç canlı ağırlığı üzerine etkilerini irdelemektir. Çalışmada, Ross 308 genotipli 28 haftalık yaştaki (Genç), 40 haftalık (Orta) ve 60 haftalık (Yaşlı) sürüden elde edilen toplam 1500 yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar ışığa tutulmuş, 1-4 puan arasında değerlendirme yapılarak yumurtaların opaklık skoru (1–4 puan) belirlenmiştir. Çalışma bulgularına bakıldığında, yumurta ağırlık kaybı oranı en düşük orta yaşlı sürüde hesaplanmıştır. Döllülük oranı, çıkış gücü ve kuluçka randımanında genç ve orta yaş arasında fark bulunmazken yaşlı sürü en düşük ortalamaya sahip olmuştur. Yumurta kabuğu opaklıktan saydamlığa doğru ilerledikçe yumurta ağırlık kaybı miktarının arttığı ancak oransal olarak bakıldığında en saydam yumurtaların en yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmektedir. Opaklık skor gruplarına bakıldığında 0-2, 3-7 ve toplam erken dönem embriyo ölümlerinde 4 skoru en yüksek ortalamaya sahip olmuştur. Orta dönem ve kabuğu kırmamış geç dönem embriyo ölümlerinde skor grupları arasında fark yoktur. Kabuğu kırmış geç dönemde 1 skoru en yüksek orana sahip olmuştur. Bundan dolayı toplam geç dönem ölümleri en yüksek 1 skor grubunda gözlenmiştir. Kontaminasyon oranı ise en yüksek 4 skor grubunda belirlenmiştir. Civciv kalite skoru en düşük geç sürüde ve civciv uzunluğu en kısa yaşlı sürüden elde edilmiştir. Civciv kalite skoru en yüksek 3 skorlu yumurtalardan elde edilirken diğer özelliklere yumurta opaklık skoru etki etmemiştir. Genç yaşlı sürü civcivlerinde opaklık skoruna göre 10 ve 15. günlerde en yüksek canlı ağırlık ortalaması 4 skoruna ait yumurtalardan elde edilirken diğer besi günlerinde opaklık skor gruplarının canlı ağırlık ortalamaları arasında bir fark tespit edilememiştir. Sonuç olarak sürü yaşının kuluçka sonuçlarına etkisinin oldukça yüksek olduğu fakat opaklık skorunun etkisinin daha sınırlı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca opaklık skorunun etlik piliç performansını etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of opacity of eggs obtained from broiler parents at different ages on weight, weight loss, fertility rate, hatchability, hatchability, embryo mortality, shell thickness, hatching time, chick weight, chick yield, chick quality score, chick length and live weight of broiler chickens. A total of 1500 eggs obtained from 28 weeks old (Young), 40 weeks old (Prime) and 60 weeks old (Old) flocks with Ross 308 genotype were used in the study. Eggs were exposed to light, and the opacity score of eggs (1–4 points) was determined by evaluating between 1-4 points. According to the study findings, the lowest egg weight loss rate was calculated in the prime flock. There was no difference between young and prime ages in fertility rate, hatchability and hatchability, while the old flock had the lowest average. As the egg shell progresses from opacity to transcluency, it is seen that the amount of egg weight loss increases, but when looked at proportionally, the most transcluency eggs have the highest average. When looking at the opacity score groups, 0-2, 3-7 and 4 scores had the highest average in total early embryo deaths. There was no difference between the score groups in mid-term and late embryo deaths that did not pipped. The highest rate was 1 score in the late period that pipped. Therefore, the total late period mortality was observed in the highest 1 score group. The contamination rate was determined in the highest 4 score group. The lowest chick quality score was obtained from the late flock and the shortest chick length was obtained from the old flock. While the highest chick quality score was obtained from the 3-score eggs, the egg opacity score did not affect the other characteristics. In young and old flock chicks, the highest live weight average on days 10 and 15 was obtained from eggs with score 4 according to opacity score, while no difference was detected between the live weight averages of opacity score groups on other fattening days. As a result, it was observed that the effect of flock age on hatchability results was quite high, but the effect of opacity score was more limited. It was also determined that opacity score did not affect broiler performance.