Orta Anadolu bölgesi, yonca ekim alanlarında görülen virus enfeksiyonlarının saptanması yabancıotlar ve tohumla taşınması üzerinde araştırmalar
Investigations on virus infections of lucerne in central Anatolia and their transmission through weeds and seeds
  1. Tez No: 9417
  2. Yazar: SALİH ÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
iv ÖZET Doktora Tezi ORTA ANADOLU BÖLGESİ YONCA EKÎM ALANLARINDA GÖRÜLEN VÎRUS ENFEKSİYONLARININ SAPTANMASI, YABANCIOTLAR VE TOHUMLA TAŞINMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Salih ÇALI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalx Danxsman : Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER 1990, Sayfa: 104 Jüri s Prof. Dr. G. Erdiller Prof.Dr. M. A. Yılmaz Doç. Dr. S. Erkan Bu araştırma ile Orta Anadolu Bölgesi' nde yer alan beş il ve yedi Tarım İşletme Müdürlüğüne ait yoncalıklarda survey yapılarak yonca ve yabancıot örnekleri toplanmıştır. Mekanik inokulasyon, serolojik testler (mikropresipitasyon ve DAS-ELISA) uygulanarak ve fiziksel özellik belirleme ça lışmaları ile yoncada AİMV, BGMV, WC1MV ve bazı yabancıotlar- da ise A1MV saptanmıştır.“Kayseri”,“Blensoy”ve“Peru”yon ca çeşitlerine ait tohumlar AİMV ile bulaşık bulunmuş ve bu tohumlardaki en yüksek taşınma oranları sırasıyla % 4.98; % 1.61 ve % 1.61 olmuştur. Yabancıotlardan Chenopodium al bum, Holesteum umbel latum var. umbellatum, Senecio vulgaris ve stellar ia media tohumlarıyla AlMV' un taşındığı ve taşın ma oranlarının, DAS-ELISA tekniğiyle, sırasıyla % 1.81; % 11.34; % 4.22, % 1.61 olduğu saptanmıştır. Bu bulgular li teratür için yenidir. ANAHTAR KELİMELER : Yonca virusları, tohumla taşınma, yaban- cıotlar, ELISA.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON VIRUS INFECTIONS OF LUCERNE IN CENTRAL ANATOLIA AND THEIR TRANSMISSION THROUGH WEEDS AND SEEDS Salih ÇALI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.DrQ Gürsel ERDÎLLER 1990, Page: 104 Jury: Prof. Dr. G. Erdiller Prof.Dr. M. A. Yılmaz Assoc. Prof.Dr. S.Erkan A survey was carried out on lucerne plantations, and lucerne and weed samples were collected from five pro vinces and seven State Farm Enterprises in Central Anatolia. AİMV, BCMV and WC1MV in lucerne, and A1MV in some weed spe cies were determined by using mechanical inoculation, sero logy (microprecipitation and DAS-ELISA) and stability in sap tests. Seeds of lucerne cultivars of Kayseri, Blensoy and Peru were found to be contaminated with A1MV and the highest seed transmissions were 4"98 %, 1.61 % and 1.61 %, respectively. The weed species of Chenopodium album, Holes- teum umbellatum var. umbellatum, Senecio vulgaris and Stel- laria media were determined as new A1MV transmitting plants through their seeds and the transmission rates were found as 1.81 %, 11.34 %, 4.22 % and 1.61 %, respectively. KEY WORDS : Lucerne (Alfalfa) viruses, seed transmission, weeds, ELISA.