Orta Anadolu'da Zabrus türleri, tanınmaları, yayılış alanları ve en önemli türün ekolojik istekleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the species of zabrus, their morphology, distribution and the bio-ecology of the mast important species of zabrus in central Anatolia
- Tez No: 9416
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKİF KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZİ ORTA ANADOLU'DA ZABRUS TÜRLERİ, TANINMALARI, YAYILIŞ ALANLARI VE EN ÖNEMLİ TÜRÜN ÖKOLÖJÎK İSTEKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mümtaz ÖZKAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman : Prof a Dr.Î.Akif KANSU 1990, Sayfa: 145 Jüri: Prof, Dr d. Akif KANSU Prof.Dr. Bahattin KOVANCI Prof.Dr. İrfan TUNÇ Bu arastırmanın ilk aşamasında Orta Anadolu Böl gesindeki Zabrus türleri saptanmış bu türlerin yapısal özellikleri tanıtılmış ve yayılış alanları belirlenmiştir. En önemli türün Zabrus melaneholicus Schaum. olduğu orta ya konulmuş ve çalışmalar bu tür üzerinde yoğunlaştırıl mıştır " z.melaneholicus` a ilişkin olarak laboratuvarda farklı sıcaklık (18°C, 25°C,32 C), farklı toprak nemi (% 0-10, % 10-40, % 40-80, % 80-100) ve farklı besin (Buğ day, Arpa, Çavdar) kombinasyonlarında yürütülen çalışma larda zararlının yaşamına ilişkin bulgular elde edilmiştir, Doğada yapılan çalışmalarda ise zararlının yaşamının top rak pH'sı, yapısı, nemi ve sıcaklığı ile ilişkisi saptan mıştır. Ayrıca zararlının biyolojisine ilişkin gözlemlerde de bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER \ Zabrus türleri, morfoloji, z0 melan
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE SPECIES OP ZABRUS, THEIR MORPHOLOGY, DISTRIBUTION AND THE BIO-ECOLOGY OF THE MOST IMPORTANT SPECIES OF ZABRUS IN CENTRAL ANATOLIA Mümtaz ÖZKAN Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof= Dr3 î. Akif KANSU 1990, Page: 145 Jury : Prof. Dr. î, Akif KANSU Prof. Dr. Bahattin KOVANCI Prof.Dr. îrfan TUNÇ The first step of this investigation was to find out species of corn ground beetle in Central Anatolia. Their descriptions were done according to their morphological features and their distributions were also determined. It was realized that the most important species was Zabrus melancholicus Schaum and studies were concentrated on it. At the second step, the studies were carried out in field and laboratory conditions from 1984 to 1988. Laboratory studies were done by combination of different temperature (18°C, 25°C, 32°C), soil moisture (0-10 %, 10- 40%, 40-80%, 80-100%) and food sources (Wheat, Barley, Rye) in order to find out its ecological requirements. In field studies, the relation of the biological stages of the pest with soil pH, soil structure, soil moisture and soil tem perature were investigated. In addition, detailed bio- ecological studies were also carried out, KEY WORDS : Zabrus species, morphology, distribution, Zc melancholicus, bio-ecology.